Dnešní čísla 10.ročníku časopisu PIONÝR pro detske-casopisy.cz digitalizoval Damro – moc děkujeme za kompletní 10.ročník z roku 1963!
Krátce k tomuto ročníku PIONÝRA. Šéfredaktorem byl zatím stále Jiří Havel a redaktorem Svatopluk Hrnčíř. O grafiku se staral malíř Karel Franta. PIONÝR byl měsíčníkem a v 10.ročníku vycházel naposledy podle kalendářního roku (1.číslo tedy vyšlo v lednu 1963, 8. číslo v srpnu 1963). V září 1963 bylo vydáno 1.číslo 11.ročníku. Ročník 10 tedy obsahuje jen 8 vydaných čísel.
Jednotícím prvkem všech osmi titulních stran PIONÝRA byly humorné kresby Karla Franty (*1928). Co obálka, to hezký fór. Mimochodem, víte, že v době kdy začínal mezi grafiky a ilustrátory v nakladatelství Melantrich, dostal Karel Franta nabídku kreslit Rychlé šípy? Odmítl jí, protože měl Rychlé šípy moc rád a nedokázal si ani představit, že by mohl skočit do rozjetého vlaku a tak udržet tak vysoko nastavenou laťku. „Miloval jsem seriál Jaroslava Foglara Rychlé šípy. V té době jsem dokonce věřil, že ti kluci žijí, a když jsem pak nastoupil do tiskárny Melantrich, odkud Mladý hlasatel vycházel, doufal jsem zcela vážně, že se tam s Rychlými šípy snad setkám. Ale nesetkal jsem se s nimi.“
Od 1.čísla vycházel v 10.ročníku PIONÝRA „kreslený“ seriál ZÁHADA V MARTÍNKOVICÍCH. Olga Bezděková v knize PO STOPÁCH KRESLENÝCH SERIÁLŮ 1.DÍL na straně 191 píše o ilustrátorovi Janu Brychtovi v souvislosti s 10.ročníkem: „Další spolupráce se Svatoplukem Hrnčířem – ilustrování příběhů Záhada v Martínkovicích a Martinovy příhody s Marťánkem v 10. a ll. ročníku – vyústila v úspěš ný fantasticko-pohádkový celoročníkový seriál s bublinkami Martinovy neobyčejné příhody (č. 1-12/1964-65) .
Martin Martínek z Martínkovic se kouzelně zmenšuje a má tak například možnost vlézt do rádia a nalézt závadu, schovat se v sestř ině aktovce atp. Vrcholné dobrodružství prožívá, když se vydá raketou za Marťanem Marťánkem z Marsu. Prochází se po planetě a shledává, že je tu vše umělé: voda v zemi není – vyrábí se ve výrobnách, škola se provozuje ve spánku, Marťané se učí o Zemi z pohledu Marťanů. Martinův stesk po domově vede k tajnému odletu, k přistání na zmenšené „Zemi“, která je učební pomůckou Marťanů. Teprve pak odlétá domů , na skutečnou Zem. Sympatický námět vyvolal úspěch. Observatoř Ondřejov poslala údajně do časopisu depeši o zajímavých úkazech na Marsu. V Tábo ře se konal karneval s dětmi přestrojenými podle Brychtových kreseb, o kterém pak Pionýr přinesl reportáž.“
Redaktor a spisovatel Svatopluk Hrnčíř připravoval po celý 10.ročník čtenářskou soutěž ÚNOS FLODURA NAIROLFA! Olga Bezděková v knize PO STOPÁCH KRESLENÝCH SERIÁLŮ 1.DÍL na straně 193 uvádí:„Ústřední postavu zábavného kresleného seriálu Flodur Nairolf (S. Hrnčíř, č. 1-10/1965-66) předcházela v Pionýru soutěž zeměpisného charakteru
s touto legendou: Známý cestovatel, tajuplný reportér a náruživý hádankář bude zadávat zeměpisné hádanky na různých místech republiky. Soutěž měla dvě části – objevitelskou a řešitelskou. Čtenáři jsou angažováni, mohou hledat úkryty F. Nairolfa a nalezené hádanky po zveřejnění v Pionýru pak luští. O rok později vzniká soutěžní kreslený seriál Flodur Nairolf (tj. obráceně Rudolf Florian).“
Poslední strany časopisu PIONÝR byly v tomto ročníku věnovány humorným kresbám jednotlivých ilustrátorů (včetně jejich vlastní karikatury) – Adolfu Bornovi, Karlu Frantovi, Jiřímu Kalouskovi, Ondřeji Sekorovi, Nepraktovi, Janu Brychtovi, Františku Skálovi a Jaroslavu Malákovi.
Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění souvislostí kolem vydávání časopisu PIONÝR v roce 1963, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.
Stáhni si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) časopis PIONÝR do svého počítače či tabletu ve formátu PDF kliknutím na náhled titulní strany: