I dnešní čísla 11.ročníku časopisu PIONÝR pro detske-casopisy.cz digitalizoval Damro – moc děkujeme za kompletní 11.ročník z roku 1963-64!
„Zábavný a naučně populární měsíčník ÚV ČSM vydávaný v Mladé frontě byl určený dětem a mládeži ve věku 10-15 let. V roce 1959 časopis nesl podtitul Časopis všech chlapců a děvčat, o dva roky později jej změnil na Zábavný měsíčník pro mládež. V 30. ročníku po pokusu vyjádřit zaměření podtitulem Kulturní měsíčník pro mládež se po půl roce časopis vrací k původnímu podtitulu. Věková hranice se posunuje na 12-15 let. Časopis řídil od počátku Jiří Havel, v 19. ročníku se stal šéfredaktorem Vojtěch Steklač a v 28. ročníku Vladimír Klevis.“
K 11.ročníku PIONÝRA pár upřesňujících informací: šéfredaktorem byl zatím stále Jiří Havel a zástupcem šéfreredaktora Svatopluk Hrnčíř. O grafiku se staral malíř Karel Franta. PIONÝR byl měsíčníkem a v 11.ročníku vycházel podle školního roku (1.číslo tedy vyšlo v září 1963 12. číslo v srpnu 1964).
Mezi pravidelné rubriky 11.ročníku PIONÝRA patřily: Návštěva, Naše pošta, Mikro atlas, Obrázky ze světa i Zápisník rozvědčíka.
Bez zajímavosti nejsou ani fotografické reportáže „zakuklených“ skautských oddílů, které byly na stránkách 11.ročníku PIONÝRA otištěny – například v 11.čísle na stranách 12-13 VELRYBA NA OBZORU – z činnosti 5.oddílu vodních skautů, který i dnes czguje (nepřetržitě více než 100 let) a v letech 1963-64 czgoval jako vodácký turistický oddíl TJ Slovan Praha.
Už od 1.čísla předchozího ročníku vycházel v PIONÝRU „kreslený“ seriál ZÁHADA V MARTÍNKOVICÍCH. V 11.ročníku pokračoval pod názvem MARTINOVY PŘÍHODY S MARŤÁNKEM. Olga Bezděková v knize PO STOPÁCH KRESLENÝCH SERIÁLŮ 1.DÍL na straně 191 píše o ilustrátorovi Janu Brychtovi v této souvislosti: „Další spolupráce se Svatoplukem Hrnčířem – ilustrování příběhů Záhada v Martínkovicích a Martinovy příhody s Marťánkem v 10. a ll. ročníku – vyústila v úspěš ný fantasticko-pohádkový celoročníkový seriál s bublinkami Martinovy neobyčejné příhody (č. 1-12/1964-65) .
Martin Martínek z Martínkovic se kouzelně zmenšuje a má tak například možnost vlézt do rádia a nalézt závadu, schovat se v sestř ině aktovce atp. Vrcholné dobrodružství prožívá, když se vydá raketou za Marťanem Marťánkem z Marsu. Prochází se po planetě a shledává, že je tu vše umělé: voda v zemi není – vyrábí se ve výrobnách, škola se provozuje ve spánku, Marťané se učí o Zemi z pohledu Marťanů. Martinův stesk po domově vede k tajnému odletu, k přistání na zmenšené „Zemi“, která je učební pomůckou Marťanů. Teprve pak odlétá domů, na skutečnou Zem. Sympatický námět vyvolal úspěch. Observatoř Ondřejov poslala údajně do časopisu depeši o zajímavých úkazech na Marsu. V Táboře se konal karneval s dětmi přestrojenými podle Brychtových kreseb, o kterém pak Pionýr přinesl reportáž.“
Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění souvislostí kolem vydávání časopisu PIONÝR v letech 1963-64, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.
Stáhni si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) časopis PIONÝR do svého počítače či tabletu ve formátu PDF kliknutím na náhled titulní strany: