Dnešní čísla časopisu PIONÝR pro detske-casopisy.cz digitalizoval jako své „vstupní časopisy“ Luděk Z. – moc děkujeme za kompletní 13.ročník z let 1965-66 !
Krátce k tomuto ročníku PIONÝRA. Šéfredaktorem byl zatím stále Jiří Havel a redaktorem Svatopluk Hrnčíř. O grafiku se staral malíř Karel Franta. PIONÝR byl měsíčníkem a vycházel podle školního roku (1.číslo tedy vycházelo v září 1965, 12. číslo v srpnu 1966). Časopis měl rozsah 40 stran a stál 2 Kčs (pro srovnání: ABC stálo 2,5 Kčs, OHNÍČEK 1 Kčs, MATEŘÍDOUŠKA 1,2 Kčs).
Dominantou 13.ročníku PIONÝRA byl Vinetou – hned obálka prvního čísla těžila z probíhající mánie filmových mayovek. V každém čísle tohoto ročníku vyšly 2 stránky s výsekem velkého Vinetuova plakátu. Takže ten, kdo měl všech 12 čísel PIONÝRA si mohl slepit velký černobílý plakát.
Nepravidelně v 13. ročníku PIONÝRA vycházela dvoustrana KLUB NEZNÁMÝCH HER, kterou připravoval spisovatel Miloš Zapletal (později (šéf)redaktor časopisů JUNÁK a KMEN). Dvoustrana přinášela návody na rozličné deskové hry (Džungle, Tablo, Fan mien, …) i pohybové hříčky (Laponské kuželky, …).
Olga Bezděková píše ve své knize PO STOPÁCH KRESLENÝCH SERIÁLŮ 1 DÍL, na straně 190: „O několik let později (1965-67), po výzvě čtenářům, aby zakládali tzv. turistické rozvědky (TR), zájmové kluby časopisu (1961),31 otiskla sérii příběhů, které kreslil vedoucí turistické rozvědky čtenář Milan Blass: První výprava, Tajná zpráva, Zkouška odvahy, Výprava za bílými místy, Lístky dobrých činů, Vánoční dárky, Zimní závod. Už jen názvy nám připomenou podobná dobrodružství proslulých Rychlých šípů.“
Na straně 193 Olga Bezděková píše: „Ústřední postavu zábavného kresleného seriálu Flodur Nairolf (S. Hrnčíř, č. 1-10/1965-66) předcházela v Pionýru soutěž zeměpisného charakteru s touto legendou: Známý cestovatel, tajuplný reportér a náruživý hádankář bude zadávat zeměpisné hádanky na různých místech republiky. Soutěž měla dvě části – objevitelskou a řešitelskou. Čtenáři jsou angažováni, mohou hledat úkryty F. Nairolfa a nalezené hádanky po zveřejnění v Pionýru pak luští. O rok později vzniká soutěžní kreslený seriál Flodur Nairolf (tj. obráceně Rudolf Florian). Každé jednotlivé pokračování nese vlastní název: F N. v tajné chodbě, F N. přepaden, F N. trestá zloděje apod. Svěží výtvarný projev Karla Franty doprovázený bublinkami s textem je předzvěstí dalších seriálů v Pionýru i jinde.“
Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění souvislostí kolem vydávání časopisu PIONÝR v letech 1965-66, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.
Stáhni si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) časopis PIONÝR do svého počítače či tabletu ve formátu PDF kliknutím na náhled titulní strany: