9. 10. 2024

Kompletní příloha časopisu Modní revue – TRIBUNA MLÁDEŽE – 7.ročník – 1928

Ve článku na – http://detske-casopisy.cz/priloha-jitrenka-1929-cteni-pro-nase-deti/ je uvedena příloha časopisu Modní revue „JITŘENKA“ z roku 1929. Je zde také blíže psáno o příloze TRIBUNA MLÁDEŽE.

Tato příloha časopisu Modní revue byla vedena Josefem Prokopem Kubičkou (4.7.1887 – 23.5.1953), učitelem v Praze. Bližší údaje jsou uvedeny ve článku k příloze „JITŘENKA“ (viz nahoře). Nakladatelem byla společnost Obelisk se sídlem v Praze 2, Karlovo náměstí. Příloha vycházela každý týden na jednom listě formátu A4 na vystřihování. Po přeložení vznikla čtyř stránka. Jednotlivá čísla nebyla číslována, ani označena názvem přílohy. Stránky byly označovány v pořadí od 1. do 204. Potom si takto upravené stránky mohly děti nechat svázat a vznikla jim tak pěkná kniha.

V tomto ročníku byl na pokračování vydáván příběh Josefa Kubičky„RIŠA-LVÍ SRDCE“. Byly to příběhy chlapce z Týnského dvora v Praze, které se udály asi před třiceti lety. Autor popisuje příhody svého dobrého, a upřímného přítele, který byl sice o dvacet let mladší, ale dovedl připoutati jeho lásku nejen svýma krásnýma očima, ale dobrým, čistým srdcem a ušlechtilou duší, v níž nebylo falše ani zlomyslnosti. Chce ukázat dnešní mládeži při vzpomínkách na jeho hry, události veselé i smutné, tak jak se střídaly jedna po druhé. Riša byl nehorlivějším čtenářem ze všech hochů v Týnském dvoře a okolí. Nejoblíbenější knihou, kterou přečetl snad dvacetkrát, byla „RICHARD – LVÍ SRDCE“. Podle toho také získal svou přezdívku a hoši mu neřekli jinak než Riša-Lví srdce. V tribuně mládeže vycházel bez ilustrací. Kniha následně vyšla v roce 1931 v nakladatelství Alois Srdce s ilustracemi Cyrila Boudy. Josef Kubička mimo povídek napsal i řadu básní. V přílohách časopisů pro dospělé, které měly své stránky pro děti, přispívala řada dalších spisovatelů. Zde také velmi často pro TRIBUNU MLÁDEŽE mimo jiné psal Josef Žemla (1884–1954) a Rudolf František Vojíř (1896-1968). Ida Blechová-Köpplová (pravděpodobné údaje, narozena 1879 v Jičíně, učila v přerovském učitelském ústavu v letech 1909-1911 němčinu a francouzštinu a je uvedena v databázi pozůstalých a obětí holocaustu-blíže nespecifikováno) psala na pokračování o narození, strastech i radostech vysněného kloučka, kterému rodiče dali jméno Laloli.

Příloha byla bohatě ilustrována. Výhradním autorem kreseb byl Pavel Černý. Bližší údaje o tomto ilustrátorovi nejsou mně známé.

V příloze se obracel Josef Kubíček k mládeži, kterou nabádal k lásce vlasti a také k historii českého národa, seznamoval je s osudy a také přínosem významných osobností pro náš národ. Václav Vratislav Tomek (1868-1933) spisovatel a sběratel pověstí, autor průvodců a pedagog obchodní školy, psal do rubriky „Pověsti slovanské“. Nezapomínalo se ani na význačná výročí v dané době.

V rubrice „Ze života pro život“ byla uváděna lidová mudrosloví a přísloví, pod názvy „Světýlka“ a „Jiskry do srdcí“ aforismy, rady a poučení od umělců, vědců i politiků.

V žádném čísle nechyběla rubrika „Z říše hádanky“ s podtitulem převzatým od Jana Amose Komenského „Hádankami se potýkati vtipná věc jest“. Velmi oblíbené v té době byly skrývačky, kde měli čtenáři najít vždy nějakou skrytou osobu nebo zvířátko.

Stejný název jako příloha měla také rubrika „Tribuna mládeže“ kde přispívali samotní čtenáři. Redakce zadávala také úkoly, kde měli děti zpracovávat určené téma např.: „Když věci oživnou“.

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání časopisu TRIBUNA MLÁDEŽE z roku 1928, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Přečti si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) na svém tabletu, pc nebo notebooku archivovaná čísla časopisu TRIBUNA MLÁDEŽE – kliknutím na náhled strany:

Samostatná stránka s odkazy na všechna čísla a tituly časopisů i kreslených seriálů ke čtení (bez náhledů na titulní strany) je viditelná (po přihlášení) v horním menu „KNIHOVNA„. V našem souborném katalogu najdeš všechna doposud archivovaná čísla časopisu TRIBUNA MLÁDEŽE zde >>>

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *