Kompletní ročník časopisu OHNÍČEK – 1992

Časopis OHNÍČEK v roce 1992 přešel zpět k vydávání podle kalendářního roku a změnil i svůj jedinečný formát z „ležatých“ listů na „stojaté“.

V létě roku 1992 podalo nakladatelství Mladá fronta a.s. přihlášku ochranné známky OHNÍČEK (ochranná známka zapsána na konci roku 1994) pro nakladatelskou a vydavatelskou činnost včetně nového grafického ztvárnění = hlavička časopisu. Ochrannou známku má nakladatelství registrovanou dodnes.

Obsah časopisu se v krátké době razantně mění (podobně jako u všech ostatních dětských titulů vycházejících před rokem 1989) – je výrazně komerční, klade ještě větší důraz na zábavu – na úkor „výchovných“ prvků, nastupují zahraniční komiksy (Krotitelé duchů, Policejní akademie, Peanuts) a pole vyklizejí původní české kreslené příběhy, které byly pro OHNÍČEK tak typické.

Šéfredaktorkou 43.ročníku byla Eva Vondrášková, kterou v průběhu roku vystřídal Jan Krasl, který ji před tím dělal zástupce.

V roce 1992 rostly ceny dětských časopisů nebývale. A to nebyl zdaleka konec – růst cen časopisů pokračoval celým jejich spektrem i v dalším roce. Každopádně OHNÍČEK v 10.čísle změnil cenu z 5,8 Kčs na rovných 7 Kčs – podražil o pětinu. A v novém – 44.ročníku dokonce o 38%. Ale protože zdražování nebyl jen problém OHNÍČKU, časopis přežil asi až do roku 2001.

V 11.čísle OHNÍČKU ze 16.11.1992 píše redakce na druhé straně titulky celostránkový úvod:

„Milí ohníčkáři, stáli jsme v redakci před velice vážným rozhodnutím. Buď náš i Váš časopis zrušit – to jsme zamítli, protože je Vás stále ještě hodně, kteří ho máte rádi, a protože se jedná o časopis s třiačtyřicetiletou tradicí, který miliónům Vašich předchůdců přinesl radost, zábavu i poučení – nebo snížit jeho kvalitu – to jsme také zamítli, protože si neumíme představit Ohníček jen s černobílými obrázky nebo na méně kvalitním papíru, kde se písmenka slévají a z obrázků jsou jen barevné fleky – nebo zvýšit jeho cenu. Pro tuto třetí možnost jsme se rozhodli. Od nového roku bude stát Ohníček 8,50 Kčs a neplatí žádná předplatitelská sleva. Vy, kteří jste si ho už na příští rok předplatili, jste udělali dobře, protože ho budete dostávat za starou cenu, vy, kteří si ho předplatit hodláte, počítejte už s novou cenou.

Víme, že osm padesát je hodně peněz, ale když se podíváte na cenyostatních časopisů, zjistíte, že patříme pořád mezi ty nejlevnější. Navíc se budeme snažit Vám zdražení vynahradit. Rozhodli jsme se pořádat mnohem více soutěží o mnohem hodnotnější ceny. Ty umožní sponzoři, se kterými jsmev jednání. Takovým příkladem jeuž hra Kup a vsaď, kde se jedná o peníze, které byste ani ve sportce nevyhráli. Budou ale i soutěžeo zahraniční zájezdy a mnoho dalších skutečně hodnotných cen. Samozřejmě, že nezapomeneme ani na veselé čtení, kreslené seriály… prostě na všechno, na co jste dosud zvyklí.

Jistě jste si všimli, že řada časopisů zanikla, další řada jich v příštím roce zanikne. Věříme, že uděláte všechno pro to, aby OHNÍČEK mezi nimi nebyl.“

Kliknutím na náhled titulní strany OHNÍČKU si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) stáhneš celé číslo ve formátu PDF do svého tabletu či počítače. PDF soubor umožňuje v daném čísle vyhledávat podle textu:

OHNICEK_43.rocnik_(1992)_cislo_01

OHNICEK_43.rocnik_(1992)_cislo_02

OHNICEK_43.rocnik_(1992)_cislo_03

OHNICEK_43.rocnik_(1992)_cislo_04

OHNICEK_43.rocnik_(1992)_cislo_05

OHNICEK_43.rocnik_(1992)_cislo_06

OHNICEK_43.rocnik_(1992)_cislo_07

OHNICEK_43.rocnik_(1992)_cislo_08

OHNICEK_43.rocnik_(1992)_cislo_09

OHNICEK_43.rocnik_(1992)_cislo_10

OHNICEK_43.rocnik_(1992)_cislo_11

OHNICEK_43.rocnik_(1992)_cislo_12

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *