Čísla 11.ročníku časopisu SEDMIČKA PIONÝRŮ pro detske-casopisy.cz digitalizoval z Nemových podkladů Pišta. Děkujeme za kompletní 11.ročník (1977-78)!
Časopis SEDMIČKA PIONÝRŮ – ČTENÍ PRO CHLAPCE A DĚVČATA NA 7 DNÍ. Týdeník pro chlapce a děvčata — vydávala česká ústřední rada Pionýrské organizace SSM v Mladé frontě. Šéfredaktorem byl spisovatel Jan Ryska (*1916 +1983). Pozici šéfredaktora zastával od října 1967 v PIONÝRSKÝCH NOVINÁCH a pokračoval v ní i po změně názvu časopisu na SEDMIČKA, později na SEDMIČKA PIONÝRŮ. Ve czkci šéfredaktora působil až do svého odchodu do důchodu v roce 1979.
V tiráži 1.čísla 11.ročníku je ze setrvačnosti chybně uvedeno, že se jedná o X.ročník 🙂
SEDMIČKA PIONÝRŮ nezapře, že je následovníkem PIONÝRSKÝCH NOVIN. Zvláště v době tuhé normalizace, po vzniku Charty 77, se viditelněji akcentovaly ideologicky zaměřené rubriky jako třeba PIONÝRSKÝ KALEIDOSKOP. Atributy Lenina i Pavlíka Morozova (pro neznalé – ano, to je ten ruský chlapec, z nějž sovětská propaganda vytvořila prototyp prosovětského hrdiny a mučedníka, protože dokázal „napráskat“ svého otce úřadům jako kulaka a jeho otec byl pak poslán do Gulagu, načež byl Pavka Morozov zavražděn vesničany, kteří vzali spravedlnost do svých rukou).
SEDMIČKA PIONÝRŮ byl především pionýrský časopis a pak teprve to vše ostatní. Proto články typu PŘEDSTAVUJEME PŘEDSEDNICTVO ČESKÉ ÚSTŘEDNÍ RADY PO SSM nemohly chybět.
To stejné platí i o pravidelné rubrice ZPRAVODAJ.
Od svého prvního čísla (2.května 1968), ještě pod názvem SEDMIČKA, redakce sázela na rozhovory a medailonky populárních zpěváků a ostatních osobností tehdejšího „showbusnessu“ (v tom prvním čísle byl i na titulní stránce Waldemar Matuška).
Výsadou šéfredaktora Jana Rysky bylo, že mohl prosadit svůj román BÍLÝ SVĚT k otiskování v SEDMIČCE PIONÝRŮ jako ČTENÍ NA POKRAČOVÁNÍ. V předchozím ročníku takto vycházel JINDRA (později vydaný Albatrosem jako SEVERÁK). Úsměvná pohoda Ryskových próz bývá založena na radosti vnímavých dětských hrdinů a na jejich harmonickém vztahu s dospělými. Hlavní dětský hrdina bývá zpravidla vypravěčem příběhu.
Olga Bezděková a Milan Krejčí v knize PO STOPÁCH KRESLENÝCH SERIÁLŮ – II. DÍL, na straně 61 uvádí:
„A nyní se blížíme k slavnému francouzskému seriálu PIF (kreslíři C. Arnal, N. Yannick aj.) u nás známému
zejména díky originálnímu časopisu PIF, který byl kupodivu k dostání v obchodě se zahraničním tiskem. Po časopise ABC mladých techniků a přírodovědců, který mládeži představil pejska Pifa již ve svém prvním ročníku (1957) s českými replikami v bublinkách, to bylo další uvedení příhod slavného pejska (1975- 79), který podle předem určeného libreta prožívá svá nesčíslná dobrodružství. Sytě barevná půl až jedna stránka seriálu s titulem Pif a někdy samostatným názvem s titulem PIFOVA DOBRODRUŽSTVÍ anebo Herkul (dominuje-li v příběhu, 1977- 79, 47x) se celkem 184x pravidelně objevovala na stránkách SEDMIČKY PIONÝRŮ a vhodně doplňovala snahu časopisu seznamovat se světovými seriály. V případě Pifa a po zději Asterixe nezvolil časopis špatně. Světově uznávaný seriál s dnes již klasickými figurkami zvyšoval popularitu časopisu. Jsme přesvědčeni, že v okamžiku, kdy u nás vznikl původní seriál se zvířecí figurkou v čele (Septimovy příhody), nic nebránilo časopisu v jeho otiskování. Představování zahraničních seriálů však bylo možná i nouzovým východiskem vzhledem k nedostatku našich domácích seriálů.
Pro úplnost je třeba se ještě zmínit, že 2/3 zadní strany obálky byly věnovány seriálu, ale třetina, sloupek vpravo, patřila tehdy cyklu „Hvězdy kresleného smíchu“. Po stručném textu o autorovi následovala ukázka kresby. Přehlídka pořádaná redaktorem Ivanem Hanouskem (známým již z pořádání přehlídek figurek kreslených seriálů v časopi se JUNÁK v letech 1969-70 a v letech 1971-79 v PIONÝRSKÉ STEZCE) se konala celkem osmatřicetkrát. „
Pravidelná rubrika 7x SE SEDMIČKOU přinášela vždy 7 kratších témat, které mixovaly rady, inspiraci, informaci …
SEDMIČCE PIONÝRŮ nelze upřít, že do Československa přivedla právě ona i dnes populárního kresleného hrdinu ASTERIXE.
PO STOPÁCH KRESLENÝCH SERIÁLŮ – II. DÍL, strana 61:
„Od konce devátého do poloviny třináctého ročníku (1975-80) se v SEDMIČCE PIONÝRŮotiskoval úspěšně francouzský zábavný pseudohistorický seriál ASTERIX (cca 201 x).
První vydání úspěšné knížky vyšlo v roce 1959. Prý se posléze prodalo 280 milionů sešitů v 77 zemích světa. Jeho autor, René Goscinny (1926-1977), je původcem i dalších kreslených seriálů, například jen z filmu známého Lucky Luke. V letáku Profily autorů knih KČM – „Francouzská dětská literatura“ – si A. Kubelková všímá Goscinnyho seriálů a říká: Všechny hýří vtipem, nápaditostí, narážkami, často i dvojsmyslnými. Goscinnyho hrdinové, ať už je to mazaný galský hrdina Astérix z doby římské ‚“ jsou živé, jedinečné figurky, které prožívají nespočetné humorné příběhy, plné překvapivých zvratů a nečekaných dobrodružství. Ve skutečnosti comics umožnily autorovi kritizovat v legraci všechny kolem nás … Seriály nejsou určeny jenom dětem, ale i dospělým. Byly a stále jsou hojně překládány, všude sklízejí nadšený čtenářský ohlas …
Asterixe nezapomenutelně kresebně zpodobnil A. Uderzo. Hrdinové seriálu jsou charakterizováni takto: Asterix, válečník malého vzrůstu, ale náramně bystrého ducha. Díky zázračné medicíně získává nesmírnou sílu. Panoramix je mágem a samozřejmě obdivuhodným kouzelníkem. Ze jmelí se mu podaří získat lektvar, který u člověka vyvolá nesmírnou sílu. Obelix, „sběratel “ obrovských posvátných kamenů a milovník opékaných divočáků, je nerozlučným Asterixovým druhem.
Děj Asterixových dobrodružství otištěných v SEDMIČCE PIONÝRŮ se odehrává roku 50 před naším letopočtem. Seriál začíná slovy: Po dlouhém boji pochodují římské legie do Galie .. . Římani bojují s Galy, Galové jsou nepřemožitelní díky zázračné medicíně. Nejsilnější je Obelix, který do ní při narození spadl.
Rekvizity, jako kotel s medicínou, opékání divočáků atp., se v průběhu seriálu neustále opakují, stejně jako se známá fakta opakují v populárních Goscinnyho „Mikulášových patáliích „. Autor správně odhadl, jak opakování postavy hrdinů charakterizuje a o kolik jsou pak důvěrnější. Seriál doslova srší vtipem a nápady. Například u písničky, nápěvu vyjádřeného v bublince několika notami, je umístěn index ,,1″. Dole hlásí odkaz, že jde o starou galskou ….“
Pokud můžeš přispět jakoukoliv informací, která by lépe dokreslila souvislosti kolem vydávání 11.ročníku SEDMIČKY PIONÝRŮ v letech 1977-1978, napiš ji do KOMENTÁŘE dolů pod náhledy titulních stran.
Stáhni si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) SEDMIČKU PIONÝRŮ do svého tabletu, pc, notebooku – v jednom PDF souboru – klikni na náhled titulní strany: