10. 10. 2024

Kompletní SKAUT-JUNÁK – 18.ročník – 1931-32

První číslo časopisu JUNÁK vyšlo 15. ledna 1915, od té doby se název rozšířil na SKAUT-JUNÁK a stal se nedílnou součástí skautingu v době jeho svobodného bytí. V totalitních dobách přišel vždy se zákazem organizace i zákaz časopisu – stalo se tak v letech 1940, 1948 a 1970. Jedním z nejúspěšnějších období pro časopis bylo naopak krátké období po druhé světové válce.  Každopádně je JUNÁK nejstarším časopisem pro mládež, který  vychází dodnes.

SKAUT-JUNÁK vycházel v letech 1931-32 měsíčně, vyjma školních prázdnin. Stál Kč 2 a měl rozsah 20 stran formátu 31 x 23 cm, celý 18.ročník má 176 stran. Šéfredaktorem byl Antonín Benjamín Svosjík, zakladatel skautingu v českých zemích.

Ve 40.ročníku (1997-98) JUNÁKA vyšel malý seriál článků o tom jak vycházely předchozí ročníku SKAUTA-JUNÁKA od roku 1915 do současnosti. Připravil je známý skautský historik Windy Nosek.
Proti předchozímu 17.ročníku byla změna 18.ročníku SKAUTA-JUNÁKA patrná na první pohled – jednotné kreslené titulní strany vystřídaly titulní stránky s fotografií přes půl strany.

I grafická úprava uvnitř časopisu doznala změny – více grafiky i povídek, časopis se snažil být poutavější.

Ryze spolková témata byly předkládány ve čtivější formě i úpravě. Časopis SKAUT-JUNÁK byl totiž i skvělým propagačním prostředkem.

Již před první světovou válkou doporučoval mládeži skauting také profesor Tomáš Garrigue Masaryk, pozdější prezident, jako činnost novou a všeobecně prospěšnou. Už jako president byl v únoru 1930 vyznamenán junáky nejvyšším skautským vyznamenáním „Řádem stříbrného vlka“. Počet žijících nositelů Řádu Stříbrného vlka může být nejvýše 12. President T.G.Masaryk byl v té době třetím nositelem tohoto řádu.

V 18.ročníku SKAUTA-JUNÁKA byly otiskovány několikastránkové povídky přeložené ze zahraničních skautských časopisů. Skautský časopis i tímto způsobem praktikoval mezinárodní rozměr skautingu.

Každé číslo publikovalo alespoň jeden „komiks“:

Mezi oblíbené a nadčasové rubriky časopisu SKAUT-JUNÁK patřily ty ze „skautské praxe“ – jako například K TÁBOROVÉMU OHNI.

Časopis byl prokládán praktickými a inspiratiními návody – viz. například SKAUTSKÁ ZÁPISNÍK.

Humor patřil k tomuto časopisu už od prvních ročníků. Jednak je vděčným i univerzálním komunikačním prostředkem a ke skautům sranda prostě patří. VESELÁ STRÁNKA je toho důkazem

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k dokreslení souvislostí kolem vydávání časopisu SKAUT-JUNÁK v roce 1931-32, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE dolů pod náhledy titulních stran.

Stáhni si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) časopis SKAUT-JUNÁK do svého počítače či tabletu ve formátu PDF kliknutím na náhled titulní strany:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *