Dnes archivované 1.číslo 1.ročníku časopisu KULÍŠEK z roku 1925 pro detske-casopisy.cz digitalizoval Aleš B. Veliký dík!
Brněnský časopisu KULÍŠEK vycházel v letech 1925-1943, zprvu jako čtrnáctideník a od listopadu 1930 jako týdeník. V dnes archivovaném čísle, které stálo 50 haléřů, ale na ukázku se rozdávalo zdarma, je jako vydavatel uvedený Alois Gruavald. Odpovědný redaktor Josef Draša jr.
V záhlaví časopisu je uvedeno KULÍŠEK LIST MLÁDEŽE. V odborné literatuře (ČESKY PSANÉ ČASOPISY PRO DĚTI (1850-1989) – Štefan Švec) je tedy ne úplně správně uvedeno, že „vycházel nejprve jako periodikum pro dospělé“.
V levé části záhlaví časopisu zaujme hlava kreslené postavičky, která nápadně připomíná hlavní postavu amerického animovaného seriálu Simpsonovi 🙂 Ale „Kulíšek“ je z roku 1925 a Homer Simpson se na obrazovce objevil až po více než šedesáti letech – v roce 1987.
Píše se rok 1925 a termín „genderová či politická korektnost“ ani „pozitivní diskriminace“ ještě není tehdejším tisku zavedený. Ekonomické příměry byly vůči těmto pojmům neutrální 🙂
Obsah KULÍŠKA byl velmi pestrý a redakce do prvního čísla vtěsnala i základy společenského chování a hry.
V KULÍŠKOVI je otiskován i kreslený seriál s humornými minipříběhy EMÁNEK:
V publikaci ČESKY PSANÉ ČASOPISY PRO DĚTI (1850-1989) píše Štefan Švec na straně 330:
„Zábavní, komerčně úspěšný brněnský časopis s pestrým obsahem vycházel nejprve jako periodikum pro dospělé. Od 23. čísla 27. ročníku (1925) se změnil na časopis určený mládeži a dětem, jeho nový ročník (1926) byl číslován jako první otiskoval dobrodružnou četbu (na obálce časopis obvykle otevíral dobrodružný příběh s lákavým názvem jako Maharadžův poklad, Pilotův zločin, Záhadný případ kapitána Hooda, V zajetí lidojedů apod., doprovozený celostránkovou ilustrací), dále román na pokračování, komiksy, návody k ručním pracím, hádanky, skrývačky a rébusy, zajímavosti ze světa, anekdoty, rubriku pro trampy, ale např. i školu fotografování, sportovní rubriku, sloupek ručních prací nebo esperantský koutek („Esperantsky za deset hodin“) a časté naučné články.
Časopis často organizoval čtenářské soutěže o ceny, jako výrazně komerční list tiskl také reklamu. Jeho obsah se blížil modernímu pojetí poválečných zábavních časopisů, byl obdobou podobně koncipovaných periodik pro dospělé. Vycházel na novinovém papíře. Během války časopis začal otiskovat velké množství překladů z němčiny, měl též vlastní KČK – Kluby čtenářů Kulíška, které měly v časopisu vlastní stránku. Roku 1943 byl titul úředně zastaven, navázal na něj časopis Kuratoria Správný kluk, jehož šéfredaktorem se stal jeden z přispěvatelů Kulíška František Smrček.
Ve 40. letech v Kulíšku vycházela knižnice Dobrodružné povídky a romány na pokračování.“
Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydávání časopisu KULÍŠEK v roce 1925, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.
Stáhni si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) do svého tabletu, pc nebo notebooku všechny archivované strany časopisu KULÍŠEK – kliknutím na náhled strany:
Samostatná stránka s odkazy na všechna čísla a tituly časopisů i kreslených seriálů ke stažení (bez náhledů na titulní strany) je viditelná (po přihlášení) v horním menu „STÁHNOUT„.
Dobrý den,
zdědila jsem po tatínkovi staré časopisy Kulíšek a několik Komárů. Měl by někdo zájem koupit za dohodnutou cenu?
Čísla a roky mohu upřesnit v mailu.