11. 10. 2024

MALÝ ČECHOSLOVÁK – 5.ročník – 1927-28

Dnes archivovaná čísla časopisu MALÝ ČECHOSLOVÁK z let 1927-28 pro detske-casopisy.cz  digitalizoval Damro. Veliký dík!

Časopis MALÝ ČECHOSLOVÁK začal vycházet v roce 1923. V roce 1934 nevycházel a v roce 1939 se přejmenoval na MLADÝ KŘESŤAN – pod tímto názvem vycházel až do roku 1943, kdy svou dvacetiletou existenci ukončil. Zprvu jej vydávalo Tiskové a nakladatelské družstvo církve československé, po změně názvu Církev českomoravská. Šéfredaktory byli postupně V. Lemberk, Antonín Stržínek (roč. 10), Jaroslav Halbhuber (od roku 1935) a Marie Matesová (1939-1943).

Záhlaví 5. ročníku MALÉHO ČECHOSLOVÁKA má podtitul OBRÁZKOVÝ ČASOPIS PRO MLÁDEŽ. Časopis řídil Antonín Stržínek. MALÝ ČECHOSLOVÁK vycházel 1. každého měsíce mimo červenec a srpen, v rozsahu 16 stran (+ nečíslované (barevné)  přílohy).

Časopis postupně vystřídal několik podtitulů: Obrázkový časopis pro děti (1923-1924), Obrázkový časopis pro mládež (1924-1933), Obrázkový časopis pro mládež církve československé (1935-1936), Časopis pro mládež církve československé (1937-1939), po přejmenování na MLADÉHO KŘESŤANA pak Časopis pro mládež církve českomoravské (1939-1943).

Štefan Švec v knize ČESKY PSANÉ ČASOPISY PRO DĚTI (1850-1989) píše o časopisu MALÝ ČECHOSLOVÁK na stranách 350-352:

„Časopis nově vzniklé Církve československé, jehož úvodní číslo vyšlo před Vánoci roku 1923, se nevyhnul moralistnímu tónu a nevyvážené úrovni obsahu, spojené s dětskými časopisy většiny církví. Tiskl výchovnou beletrii a poezii, a to původní i výbory z klasiků. Snažil se o pestrý obsah (včetně naučných článků a zajímavosti z exotických zemí), jednotlivá čísla se však výrazně lišila, pokud jde o kvalitu výsledku. Časopis se v úvodu na obálce svého prvního čísla programově odkazoval na Malého čtenáře v jeho starších podobách, tím však pominul aktuální vývoj dětských časopisů a působil ve své době spíše zastarale, a to přestože v období po roce 1935 tiskl např. i pokusy o vědeckofantastické povídky. Kombinace některých pokusů o fantastiku a moralistního tónu vedla z dnešního pohledu k poněkud úsměvným výsledkům. Časopis tiskl i vlasteneckou poezii, hádanky, a na zadních stranách též komiks s veršovanou legendou a nepravidelnou pestrou rubriku „Rozmanitosti„. Byl kromě ilustrací a vkládaných barevných obrázků doprovázen též fotografiemi. I on měl rubriku věnovanou dobově populárnímu Kašpárkovi.

Před přerušením svého vycházení (na počátku 30. let) už odmítal být vnímán pouze jako časopis církevní, cílil na všechny děti bez ohledu na konfesi. Později se k Církvi československé opět hrdě přihlásil už podtitulem.
Od září 1939 na Malého Čechoslováka navázal Mladý křesťan, změnu názvu si vyžádala politická situace a zánik samostatného Československa. Titul se stal časopisem pro mládež církve českomoravské (navazující během okupace na církev československou).“

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání časopisu MALÝ ČECHOSLOVÁK z let 1927-28, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Stáhni si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) do svého tabletu, pc nebo notebooku archivovaná čísla časopisu MALÝ ČECHOSLOVÁK – kliknutím na náhled strany:

Samostatná stránka s odkazy na všechna čísla a tituly časopisů i kreslených seriálů ke stažení (bez náhledů na titulní strany) je viditelná (po přihlášení) v horním menu „STÁHNOUT„. V našem souborném katalogu najdeš všechna doposud archivovaná čísla MALÉHO ČECHOSLOVÁKA zde >>>

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *