11. 10. 2024

MALÝ ČTENÁŘ 23. ročník (1903-04)

23.ročník Malého čtenáře vycházel v letech 1903 – 1904.

Začátkem ročníku redakce uvítala čtenáře a krátce jich seznámila s náplní tohoto ročníku a zároveň je seznámila, jak si mohou časopis předplatit.

O tomto časopisu již bylo mnoho  napsaného. Více ve článcích, které se můžete stáhnout a přečíst na https://detske-casopisy.cz/maly-ctenar/. Tento ročník je téměř kompletní, chybí pouze obálka z 19. čísla. Cena časopisu byla 10 haléřů a s poštovným 12 haléřů. Časopis měl dvacet 16-ti stránkových čísel a 4 stránkovou obálku, na které byly reklamy, převážně propagující časopisy a knihy nakladatele J. R. Vilímka,  také rubrika „OŘÍŠKY“ se soutěžemi  a hádankami.

Redaktory tohoto ročníku byly stále Gabriel Smetana ředitel měšťanské školy v Rakovníku, Josef Zelený, ředitel měšťanské školy v Jeníkově a František S. Procházka, spisovatel v Praze. Vydavatelem byl Josef R. Vilímek. Pro ty, kteří si chtěli udělat z časopisů hezkou knihu, byly vydávány vkusné desky.

Hlavní náplní byly povídky, báchorky, pohádky, bajky a jiné. Redakce se často obracela ke slovanským spisovatelům, jedním z nich byl Lev Nikolajevič Tolstoj (*9. září 1828 Jasnaja Polana, Rusko † 20. listopadu 1910 Astapovo, Rusko ve věku 82 let na zápal plic) s povídkou Dva starci, Karel Václav Rais (*4. ledna 1859 v obci u Nové Paky † 19218. července 1926 v Praze) s povídkou Dědeček umřel, Karel Josef Zákoucký (*21. února 1862 Heřmanův Měštec † 2. září 1925) učitel, spisovatel, publicista, autor cestopisů a povídek napsal historickou povídku Odplata zrádcova. Tyto tři povídky byly na šest pokračování.

Redakce zveřejňovala i další práce autorů Adolfa Weniga, (*13. srpna 1874 Staňkov u Horšovského Týna †19.března 1940 Praha) učitel, spisovatel, libretista a redaktor, Jana Miloty (*14. dubna 1861 †13. října 1929) český učitel, autor literatury pro mládež, Františka Flose (*27. července 1864, Přelouč † 8.ledna 1961, Praha) český učitel, dramatik, překladatel a spisovatel. Adolfa Heyduka (*6. června 1835, Předhradí u Skutče † 6. února 1923 Písek) český básník i dalších.

V časopise nesměly chybět básně. V tomto ročníku jich bylo přes čtyřicet.

Malý čtenář nevynechal ani poučné články. Ve třech pokračováních se psalo O síle elektrické, ale také jak pečovat o své zuby, o lidských rasách aj.

V číslech u článků byly zveřejněny také podobizny současných i z minulosti osobností z řad umělců, např. František Flos, Karel Václav Rais, K. J. Zakoucký, Růžena Čechová (*7. října 1861 Vraný u Slaného †5. července 1921 Praha-Troja) česká prozaička a básnířka, nejmladší sestra Svatopluka Čecha, a další.

K pravidelným rubrikám patřily „Dědečkovy žertíky“, „Pro zasmání“, a na poslední stránce Žertovné obrázky.

K odběratelům časopisu se obracela redakce s prosbou o pomoc pro děti na Šumavě, kde nebylo českých škol, ani děti neměly co čísti českého a pocházely z chudých rodin, aby jim pomohly s předplatným.

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání časopisu MALÝ ČTENÁŘ z roku 1903-04, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Přečti si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) na svém tabletu, pc nebo notebooku archivovaná čísla časopisu MALÝ ČTENÁŘ– kliknutím na náhled strany:

Samostatná stránka s odkazy na všechna čísla a tituly časopisů i kreslených seriálů ke čtení (bez náhledů na titulní strany) je viditelná (po přihlášení) v horním menu „KNIHOVNA„. V našem souborném katalogu najdeš všechna doposud archivovaná čísla časopisu MALÝ ČTENÁŘ zde >>>

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *