14. 7. 2024

Měsíčník dívčích odborných škol v Hradci Králové – NÁŠ SVĚT – 6.ročník – 1933-34

K mimoškolní činnosti dívek patřilo od školního roku 1927/1928 vydávání vlastního školního časopisu s názvem NÁŠ SVĚT.

Byl vydáván jednou měsíčně. Dívky si ho samy řídily a obstarávaly do něj příspěvky. Časopis si brzy získal oblibu nejen mezi studentkami, ale i mezi učiteli a širší veřejností.

S tímto časopisem jste byli seznámeni na stránce: http://detske-casopisy.cz/mesicnik-divcich-odbornych-skol-v-hradci-kralove-nas-svet-7-rocnik-1934-35/ a je zde podrobně popsáno o tomto školském časopise.

Dnes vkládám šestý ročník z roku 1933-34. Časopis byl černobílý, stránky byly postupně číslovány, každé číslo mělo 24 stránek včetně reklam, celý ročník měl celkem 144 stránky plus 4 strany obsahu a 4 stránky jednobarevné obálky, pro každé číslo jinou barvu. Bližší informace o redaktorech a autorech příspěvků jsem nesehnal.

Každé číslo obsahovalo již zavedené rubriky. Rubrika „Výchova“ přinášela rady pro dívky o chování, informace do života, myšlenky a názory různých známých osobností, např. T.G.Masaryka, doktora Fr. W. Foerstra a dalších.

Další zavedenou rubrikou byla „Kulturní hlídka“, zde čtenáři se dověděli vše o kulturním dění v naší republice, o různých významných výročích, premiérách her, divadel a filmů, výročí hudebních skladatelů, spisovatelů nebo také o pětistém výročí bitvy u Lipan.

Nechyběly ani Králové hradecké zprávy ze všech oblastí zábavy, divadla, filmu a hudebních koncertů a slavností.  A protože to byl školní časopis tak se zabýval i děním v hradeckých školách.

Byly zde také další rubriky, které ale nebyly pravidelně vydávány jako „Divadlo“, „Film“ a „Literatura“.

Nejenom poučné a naučné články byly obsahem časopisu. V tomto ročníku se věnovali přispěvatelky technice „linoleořezu“, linorytu. V každém čísle jich bylo několik. Je vidět, že tato výtvarná technika v té době byla dost rozšířená.

A jako v každém časopise byla zde část zábavná. Každé číslo obsahovalo několik básní.

V oblasti prózy se redakce zaměřila především na kratší povídky a vyprávění.

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání časopisu NÁŠ SVĚT z roku 1933-34, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Přečti si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) na svém tabletu, pc nebo notebooku archivovaná čísla časopisu NÁŠ SVĚT – kliknutím na náhled strany:

Samostatná stránka s odkazy na všechna čísla a tituly časopisů i kreslených seriálů ke čtení (bez náhledů na titulní strany) je viditelná (po přihlášení) v horním menu „KNIHOVNA„. V našem souborném katalogu najdeš všechna doposud archivovaná čísla časopisu NÁŠ SVĚT zde >>>

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *