Měsíčník dorostu – LÍPA – 7.ročník – 1926-27

Dnes archivovaných 10 čísel s obsahom tvorí kompletný 7.ročník časopisu LÍPA.

V tiráži sa uvádza: LÍPA měsíčník dorostu českoslov. červeného kříže, roč.VII. – vychází každého 1. v měsíci kromě července a srpna s přílohou „radost“. S redakčním kruhem vede a odpovídá A.Kováříková – redakce; Praha VI., Neklanova 34. – předplácí se: na „LÍPU“ Kč 17.- ročně, Kč 8.50 pololetně, na „RADOST“ Kč 7.- ročně, Kč 3.50 pololetně. – Majitel a vydavatel čsl. č. kříž, Praha VI. — tiskne „Lidová knihtiskárna“ Praha II., Hybernská ul. č. 7.

Tak ako v predošlom ročníku časopis mal 24 čiernobielych strán a 4 jednofarebné strany obalu. Jeho autorom bol Petr Dillinger.

O predlohe a motíve sa zmieňuje redakcia: Letošní ročník „Lípy“ začínáme novým obrázkem na obálce. Je prostý, ale má hluboký smysl. Zahleďte se pozorně do tváří obou dětí, rozjasněných milou prací a jakousi krásnou myšlenkou. Budete-li se dlouho a pozorně dívat, obrázek se pohne – listí zašelestí  – a teď už rozeznáte i jasné dětské hlásky, které praví:

,,Buď zdráva, ty milá lipko naší svobody! S láskou a úctou chceme pracovat a starat se o tebe. Kořeny, aby měly dost vláhy a síly, mladý peň, aby rostl rovně a vysoko vzhůru, koruna, aby krásně zelená se rozložila, a rok co rok obalovala se květem a sloužila všem vůní, medem a chládkem v úpalu dne.“ 

Časopis bol bohato ilustrovaný. Publikoval celostránkové maľby rôznych autorov, ako prof. M. Švabinský, Alois Kalvoda, Ad. Kašpar, Karel Špillar, Ant. Hudeček, J. Honsa, R. Vejrych, K. Langer, rodina M. Alše a prof. V. Hynaise. Najpočetnejšie zastúpenie mala tvorba českého maliara, kresliara, dekoratéra a ilustrátora Mikoláša Aleša.

Redakcia sľúbila v predošlom ročníku jeden farebný obrázok ako prílohu niektorého čísla. Podarilo sa jej to v čísle 9 a to obrazom Josefa Manesa„Kateřinka“.

Časopis obsahoval prevažne poéziu a prózu českých aj zahraničných autorov. Námety boli rôzne. Mravno-poučné články, články z pozorovania a ochrany prírody, telovedy, zdravovedy, divadelné hry a iné. Príspevky od slovenských autorov boli publikované v slovenčine, tak ako aj slovenské pesničky.

Záverečné stránky boli venované rubrike „Z ČINNOSTI DOROSTU ČS. ČERVENÉHO KŘÍŽE“. Bol to viac menej informačný spravodaj príspevkov z detských organizácií v Čechách a vo svete spestrený aktuálnymi fotografiami.

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání časopisu LÍPA z roku 1926-27, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Přečti si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) na svém tabletu, pc nebo notebooku archivovaná čísla časopisu LÍPA – kliknutím na náhled strany:

Samostatná stránka s odkazy na všechna čísla a tituly časopisů i kreslených seriálů ke čtení (bez náhledů na titulní strany) je viditelná (po přihlášení) v horním menu „KNIHOVNA„. V našem souborném katalogu najdeš všechna doposud archivovaná čísla časopisu LÍPA zde >>>

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *