15. 7. 2024

MLADÝ SVĚT 01.ročník (1959) – 5 čísiel

Dnes prikladám do knihovny SDČ ďalších 5 čísiel časopisu MLADÝ SVĚT.

V množstve príspevkov sa už o tomto titule popísalo veľa, no predsa sa mi podarilo objaviť jednu charakteristiku, ktorú sme na našich stránkach ešte nemali. Petr Bednařík, Jan Jirák a Barbara Köpplová v knihe DĚJINY ČESKÝCH MÉDIÍ Od počátku do současnosti na strane 340-341 o ňom píšu:

„Velmi oblíbeným časopisem (s nákladem 450-500 000 výtisků) byl v době normalizace týdeník MLADÝ SVĚT, který patřil mezi populární periodika již v 60. letech. Jeho vydavatelem byl ÚV Socialistického svazu mládeže (vydával také deník Mladá fronta, nebo časopisy pro mládež Sedmička pionýrů, Pionýr, Pionýrská stezka). I když také v redakci Mladého světa došlo na začátku normalizace k výrazným personálním změnám, obsah periodika zůstával pro čtenáře po celou dobu 70. a 80. let zajímavý a představoval časopis životního stylu. Oblíbené byly fejetony Rudolfa Křesťana, rozhovory Jiřího Janouška, rubrika otázek a odpovědí herce Miloslava Šimka. Josef Velek se věnoval ekologickým tématům a jeho zásluhou časopis výrazně podporoval rozvoj hnutí Brontosaurus.

Psychoterapeutka Jiřina Hanušová odpovídala pod pseudonymem Sally v pravidelné rubrice na otázky čtenářů ohledně partnerských vztahů a intimního života. Velkou popularitu si udržovala také anketa Zlatý slavíkv níž čtenáři MLADÉHO SVĚTA rozhodovali o nejpopulárnějších interpretech populární hudby. Mladý svět také věnoval pozornost folkové a trampské hudbě. Šéfredaktorkou periodika byla Olga Čermáková.

V redakci působila v 80. letech řada novinářů, kteří se výrazně prosadili po roce 1989 (např. Radek John, Luboš Beniak, Josef Chuchma, Michal Horáček) a list se zabýval i tématy, jež problematizovala obraz normalizační společnosti (např. drogová závislost, veksláctví, nemoc AIDS, násilí fotbalových fanoušků). Výjimečné postavení MLADÉHO SVĚTA se vysvětlovalo různě, ale podstatné zřejmě bylo především to, že list na sebe vázal značnou pozornost veřejnosti, těšil se výrazné přízni, a tak jeho existence pomáhala vytvářet dojem normalizačního období jakopřijatelného a vcelku otevřeného společenského prostředí.“

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání časopisu MLADÝ SVĚT z roku 1959, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Přečti si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) na svém tabletu, pc nebo notebooku archivovaná čísla časopisu MLADÝ SVĚT – kliknutím na náhled strany:

(Zdroj: totem)

Samostatná stránka s odkazy na všechna čísla a tituly časopisů i kreslených seriálů ke čtení (bez náhledů na titulní strany) je viditelná (po přihlášení) v horním menu „KNIHOVNA„. V našem souborném katalogu najdeš všechna doposud archivovaná čísla časopisu MLADÝ SVĚT zde >>>

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *