MLADÝ TECHNIK – 6.ročník – 1952

Dnes archivované číslo časopisu MLADÝ TECHNIK z roku 1952 pro detske-casopisy.cz  digitalizoval Martin Hu.. Veliký dík!

V tiráži časopisu se píše: MLADÝ TECHNIK, týdeník pro polytechnickou výchovu. Vydává Československý svaz mládeže v Mladé frontě. Tiskne Mladá fronta, tiskařské závody, n.p. Ved. red. Kamil Zoufalý. Redakční kolektiv: red. Oldřich Pěta, red. Svojmil Petránek, red. E.Rumlová, V.Procházka, A. Macháček. Red. sekret. A. Sadovníková. Redakce: Praha II, Krakovská 22. tet. 329-67, 300-62. Administrace: Praha II, Panská 8, tel.241-41. Mladý technik vychází každý pátek. Cena jednoho výtisku 5 Kčs, předplatné na rok 250 Kčs, na půl roku 125 Kčs.“

Silnou stránkou časopise MLADÝ TECHNIK bylo didaktické podání odbornějších témat, které bylo  podpořeno přehlednými a názornými ilustracemi – například článek ODLÉVÁME KOVY DO PÍSKU:

Podezírat časopis MLADÝ TECHNIK, že by v roce 1952 propagoval víru v Boha, by bylo samozřejmě dětinské ač na pokračování zveřejňoval povídku BOŽÍ POSEL. Její autor Vladimír Škutina pracuje se všeobecně známým faktem, že vynález tzv. bleskosvodu, přísluší českému farářovi Prokopu Divišovi a datujeme jej hluboko do 18. století. Méně známý je už fakt, že ve své době jej jeho autor přivedl na svět pod názvem „povětrnostní mašina“. Šlo tehdy ovšem o „nechtěné dítě“; a právě o některých okolnostech vzniku Prokopova vynálezu povídka je.

Na poslední straně vycházela oblíbená OBRAZOVÁ ŠKOLA, rubrika kterou dříve proslavil MLADÝ HLASATEL a později dovedlo k dokonalosti ABC.

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání časopisu MLADÝ TECHNIK z roku 1948, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Stáhni si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) do svého tabletu, pc nebo notebooku archivované čísla časopisu MLADÝ TECHNIK – kliknutím na náhled strany:

Samostatná stránka s odkazy na všechna čísla a tituly časopisů i kreslených seriálů ke čtení (bez náhledů na titulní strany) je viditelná (po přihlášení) v horním menu „KNIHOVNA.V našem souborném katalogu najdeš všechna doposud archivovaná čísla MLADÝ TECHNIK  zde >>>

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *