Na dlouho poslední ročník časopisu JUNÁK – 32.ročník – 1969-70

Časopis JUNÁK patřil ve své době k nepominutelným dětským časopisům. Na svých stranách publikoval různé nápady, rady, úryvky z literárních děl, příběhy, informace o činnosti jednotlivých oddílů i zprávy z ústředí organizace. Cílovou skupinou časopisu JUNÁK byli, stejně jako v poválečných letech, hlavně řadoví členové organizace Junák.

Dnes nebudu k časopisu JUNÁK citovat z knihy Štefana Švece ČESKY PSANÉ ČASOPISY PRO DĚTI (1850-1989), ale z Diplomky jíž byl PhDr. Štefan Švec vedoucí. Diplomová práce PROMĚNY OBRAZU „SPRÁVNÉHO“ SKAUTA V ČASOPISE JUNÁK  Mgr. Kateřiny Reslerové – strana 67: „4.3.1.4 Obraz „správného“ skauta v letech 1968 – 1969. Skaut konce šedesátých let vstupuje do organizace s ideály, které mu mnohdy popsali jeho o generaci starší rodiče či známí. Začíná chápat základní skautské hodnoty a dozvídá se o pohnuté skautské historii. Vzhledem k době, ve které žije, aniž si to plně uvědomuje, zároveň zažívá historické milníky sám.
V průběhu celého roku často jezdí s družinou na výpravy, nejraději má ovšem prázdniny, protože jejich část může trávit na letním táboře. Baví ho poznávat přírodu a pozorovat, co zajímavého se v ní děje. Učí se celé šíři základních skautských dovedností: umí uvázat několik druhů uzlů, rozdělat oheň několika způsoby, postavit stan, ošetřit zraněného kamaráda, poslat vzkaz v Morseově abecedě nebo si vyrobit základní táborový nábytek. Baví ho hrát hry v přírodě, řešit hlavolamy a logické problémy a soutěţit s ostatními v mnoha různých činnostech. Jeho oblíbenou četbou jsou dobrodružné příběhy Jaroslava Foglara.
Skautský slib a desatero pro něj nejsou prázdné pojmy. Svým oddílovým vedoucím je nabádán nejen k jejich pasivnímu dodržování, ale i ke skutečným činům, zejména co se pomoci druhým a vlastenectví týká: odměna za dobrovolnickou práci či sběr recyklovatelných materiálů často putuje potřebným organizacím nebo do fondu republiky. Ve vztahu k ostatním lidem je zdvořilý a ochotný a spolehlivý. Je hrdý na to, že patří mezi skauty a že jeho vlastí je Československo.“ Celou diplomku lze stáhnout.

Poděkování za digitalizaci přiložených čísel časopisu JUNÁK pro detske-casopisy.cz patří Hozdovi.

Stáhni si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) do svého tabletu, pc nebo notebooku archivovaná čísla poválečného JUNÁKA – kliknutím na náhled strany:

JUNAK_32.rocnik_1969-70_cislo_11

JUNAK_32.rocnik_1969-70_cislo_14

JUNAK_32.rocnik_1969-70_cislo_15

JUNAK_32.rocnik_1969-70_cislo_17

JUNAK_32.rocnik_1969-70_cislo_22

JUNAK_32.rocnik_1969-70_cislo_23

JUNAK_32.rocnik_1969-70_cislo_24

JUNAK_32.rocnik_1969-70_cislo_25

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *