Dnes archivovaná čísla časopisu – novín KURÝR z roku 1969 pre detske-casopisy.cz zaslal náš spolupracovník damro. Ďakujeme krásne!
Úvodom treba povedať, že sa jedná o periodikum, ktorého je mimo knižníc, zrejme ako šafránu. Aj dohľadaných informácií z webu a publikácií bolo minimálne minimum.
K archivovaným číslam nám damro zaslal aj doprovodný text:
„Posílám avizovaný měsíčník moravskoslezské mládeže KURÝR . Bohužel mám jen čtyři čísla. (r.2-1969 číslo 4,5,7-8 a 9.) Vycházel v letech 1968-1970 v běžném novinovém vydání. Vydavatelem byl Svaz pracující mládeže ČSM. Vycházel pro mládež Moravy a Slezska a věnoval se všem tehdějším mládežnickým organizacím, které v letech 1968-1970 působily na Moravě a ve Slezsku. Postupně jak se opět v období mormalizace sdružovaly do SSM, tak postupně zanikaly kluby a další mládežnické organizace , tak měsíčník byl následně zrušen. Ještě v roce 1969 od čísla 10 byla přílohou měsíčníku čtyřstránková příloha , určená zejména pro pracující mládež ČSR.“
K tomu dodávam. Časopis mal 8 čiernobielych strán novinovej kvality, podfarbenými červenými a modrými titulkami. Cena za výtlačok 1 Kčs, za dvojčíslo 2 Kčs. Rozmery bežného novinového priemeru 32 cm x 47 cm s oblasťou tisku 27,5 cm x 40,5 cm. Tlačilo ho RUDÉ PRÁVO, tiskařské podniky v Brně.
V jedinej dohľadanej informácii Krátké moravské kulturní intermezzo (Dávno odvátý čas, kterým před čtyřiceti lety mládí šlo) od Ludvíka Štepána (BRNO) sa v citáciách uverejnených v tomto príspevku, uvádza:
„Časopis vydávala MLOK – Mládežnická obchodní komora v Brně, později Rada pracující mládeže brněnského krajského výboru mládežnické organizace. Jeho šéfredaktorem byl nejprve Miloš Antoš, po tlaku krajské svazácké organizace se jeho vedení ujal pro forma Karel Přikryl; ani to však nepomohlo a po několika číslech (s aplikací autocenzury) časopis musel skončit.“
V období 1968 -1970 vyšli 3 ročníky po 12 čísiel. V 2.ročníku dvojčíslo 7-8 a v 3.ročníku dvojčíslo 11-12. Od r.1968 vychádzal titul s podnázvom: časopis moravské mládeže. V tomto roku bol viac menej orientovaný na juhomoravskú mládež. Postupne sa však jeho dosah rozrástol na moravsko-slezskú oblasť, dosahujúcu až do Čiech a Slovenska. V r.1969 sa podtitul zmenil na: měsíčník moravskoslezské mládeže a nakoniec v r.1970 na podnázov: měsíčník Svazu pracující mládeže.
„Časopis Kurýr byl měsíčníkem a vycházel v roce 1969 a v první polovině roku 1970, kdy byly s konečnou platností zlikvidovány mládežnické iniciativy jako rezidua roku 1968. Nebylo to periodikum čistě kulturní a už vůbec ne literární, ale na kulturní dvojstraně dávalo prostor, jak jsem předeslal, prezentaci mladých tvůrců.“
„Rubriky obsahovaly reportáže z domova i ze světa, ze života mladých lidí, také tehdy módní horoskopy (jen pro zajímavost – Kurýr zveřejnil i autentický horoskop tehdy legendárního pana Hřebačky, který ve své předpovědi předvídal vpád cizích vojsk na naše území) a články charakteru spíše bulvárního.“
V období „kultúrneho intermezza“ v roku 1968, mladí a začínajúci umelci (literáti, výtvarníci, hudobníci, herci a tanečníci) založili v Brne K-klub.
Jeho prostredníctvom prezentovali verejnosti svoje diela v časopise MLADÁ MÚZA, ale tiež na dvojstránke (v kultúrnej rubrike) časopisu KURÝR s názvom REVUE MLADÝCH AUTORŮ. Túto rubriku mal na starosti autor týchto citácií Ludvík Štepán.
KURÝR dával priestor aj menej známym výtvarníkom. V tomto prípade to bol surrealista Jiří Havlíček, ktorého tvorba je bohužiaľ mimo môjho chápania maliarskeho umenia.
„Časopis sledoval i dráhu slavného ostravského Divadelního klubu Waterloo, který vznikl z amatérského divadla Waterloo a začal své pořady a legendární divadelní představení uvádět od podzimu 1969. Ředitelem klubu byl zpěvák Luděk Nekuda (právě v té době ho povolali na vojnu!) a po nástupu normalizace jeho hlavní členy a autory (mj. spisovatele Ivana Binara, Josefa Fraise, herce Tomáše Slámu, tzv. ostravského Lenina16, ad.) nové Mamulovo stranické vedení kraje rozehnalo – do ústraní, vězení i emigrace.“
„Tehdy byla zrušena předběžná cenzura, při níž se vše, co se prezentovalo na veřejnosti, muselo předkládat cenzorům, kteří obsah knih, časopisů, novin, divadelních her atd. buď schválili, nebo neschválili (v takovém případě provedli tzv. zápis) či doporučili úpravy (případně obsah oklestili, někdy i nevratně zmrzačili).“
V tomto období bolo nič neobvyklého, keď sa v časopisoch a to aj mládežníckych, bežne objavovali fotky obnažených žien a dievčat.
Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání časopisu KURÝR z roku 1969, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.
Stáhni si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) do svého tabletu, pc nebo notebooku archivovaná čísla časopisu KURÝR – kliknutím na náhled strany:
- KURÝR 02.ročník (1969) číslo 04
- KURÝR 02.ročník (1969) číslo 05
- KURÝR 02.ročník (1969) číslo 07-08
- KURÝR 02.ročník (1969) číslo 09
Samostatná stránka s odkazy na všechna čísla a tituly časopisů i kreslených seriálů ke stažení (bez náhledů na titulní strany) je viditelná (po přihlášení) v horním menu „STÁHNOUT„.
Zdravím. Jen poznámka, že podnázev časopisu se měnil.
První číslo (1968) Kurýr. Časopis moravské mládeže.
Od č. 2/1968: Kurýr. Měsíčník moravskoslezské mládeže.
Od č. 7–8/1970: Kurýr. Měsíčník mládeže.
Časoopis má ve fondu Vědecká knihovna Olomouc, Knihovna Národního muzea v Praze a Národní knihovna v Praze. Roky 1969–1970 má Fakulta sociálních věd UK v Praze, Středisko vědeckých informací. Jar. Divišová
Dakujeme za informáciu. Uvedené fakty som doplnil do SK SDČ
http://detske-casopisy.cz/kuryr/