Nulté číslo české mutace časopisu PIF

Česká mutace francouzkého komiksového časopisu PIF GADGET vycházela pod názvem PIF v letech 1990-92. Dnes přinášíme ti úplně první – nulté – číslo. Pro detske-casopisy.cz jej digitalizoval Aleš M. Děkujeme!

V tiráži tohoto čísla je uvedeno: PlF – vydává TCS (Trana Com Service)  na základě dohody s V.M.S. Publications-Paris. Šéfredaktorkas české verze ing. Květa Vtipilová, překlad Pavel Hermoch, color Jiřina Gregorová, výtvarný redaktor Petr Knobloch. Vychází jednou měsíčně.

První číslo mělo 36 plnobarevných stran a stálo 25 Kčs. Přílohou čísla bylo „překvapení“ – plastová czkční skládačka modelu katapultu. Vycházel ve formátu 205 x 275 mm a náklad se postupně snižoval z cca 35 000 na 18 000 kusů. Je zajímavé, že po tři roky držel časopis stále stejnou cenu – nulté i dvanácté číslo bylo možno koupit za 25 Kčs.

Úvodník byl krátký a zpracovaný tak, že si jej přečetl i ten, kdo úvodníky běžně nečte – vše se vlezlo do jedné Pifovy „bubliny“.

Ve své domovině vycházel časopis PIF v době své největší popularity údajně v půlmilionovém nákladu a byl jejoblíbenějším evropským komiksovým časopisem. V bývalém socialistickém Československu byl časopis, jako jeden z mála západních komiksů občas v prodeji (v Praze).

Česká mutace PIFA začala svou nedlouhou éru právě dnes archivovaným číslem. Vyšlo celkem 13 čísel (0-12). Jeho menší „bratříček“, PIF DO KAPSY (obdoba franc. Pif poche) vycházel v letech 1991–1999 (resp. 2000) v nakladatelství Grafit.

K velké oblíbenosti časopisu PIF přispíval i fakt, že každé číslo obsahovalo nějakou originální přílohu – tzv. gadget.

Na komiks.cz publikoval už před 15 lety Elves čtivý článek o časopisu PIF – doporučuju přečíst celý, včetně toho, proč byl časopis skutečně „polopartyzánský“.

„Jako pozdrav z jiné planety se jevil v normalizačním Československu francouzský komiksový magazín pro děti Pif Gadget, jejž si mohli zejména Pražáci koupit jednou dvakrát za měsíc ve specializované prodejně v Jungmannově ulici, a to za pět, později za dvacet korun československých. Tedy pokud měli nervy na vystání odporně dlouhé fronty. Menší část distribuce však mířila i do zbytku republiky, takže se malému procentu reálněsocialistické mládeže dostával do rukou zdrcující korektiv místní komiksové produkce. ….“ celý článek >>> a jeho pokračování >>>

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání PIF v  roce 1990, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Stáhni si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) do svého tabletu, pc nebo notebooku archivované číslo časopisu PIF  – kliknutím na náhled strany:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *