Opravdu starý dětský časopis – JARO – 2.ročník – 1909

Více než 100 let starý časopis JARO2.ročník z roku 1909 pro www.detske-casopisy.cz digitalizoval Jaroslav P. Veliké díky!

Časopis JARO – POKROKOVÝ ČASOPIS PRO DĚTI řídil ve 2.ročníku šéfredaktor Frank Mužík pod pod pseudonymem M.Zachar. Vydával jej TISKOVÝ VÝBOR CESKOSLOVANSKE SOCIÁLNĚ DEMOKRATICKÉ STRANY DĚLNICKÉ.

Já osobně mám spojeny úžasné knihy Eduarda Štorcha se stejně skvělými ilustracemi Zdeňka Buriana. Ale dokud jsem nezalistoval JAREM, netušil jsem, že patrně prvním ilustrátorem povídky Eduarda Štorcha byl Mikoláš Aleš 🙂

Štefan Švec ve své obsáhlé publikaci ČESKY PSANÉ ČASOPISY PRO DĚTI (1850-1989) na stranách 275-276 píše: „Časopis se jako první dětské periodikum výslovně zaměřoval na sociální třídu – děti dělníků. Byl kvalitně redigován a přes pochopitelnou nechuť c.k. úřadů (např. zákaz zařazovat Jaro do školních knihoven) si vysloužil uznání i dobových autorit a znalců literatury pro děti.

V prvním období časopis vycházel od září 1907 do června 1914, kdy byl úředně zastaven. Po válce se redaktor Pavel Skřivan pokusil o jeho obnovu, byl však nakonec neúspěšný a titul roku 1921 skončil.

JARO_2.rocnik_(1909)_cislo_05_erben

Časopis byl převážně beletristický, jen malá část obsahu byla věnována naučným (a také beletrizovaným) textům, tištěným obvykle na pokračování. Časopis tiskl prózu i poezii, klasickou i soudobou, domácí i překladovou (např. Tolstého). Solidní byla i jeho výtvarná úroveň, časopis tiskl i cykly fotografií či černobílých reprodukcí uměleckých děl, či např. obrázků krojů z různých krajů českých zemí. Spolupracovaly s ním významné osobnosti domácí výtvarné scény. Po první světové válce se kvalita výtvarného doprovodu v titulu poněkud propadla.

JARO_2.rocnik_(1909)_cislo_01_eduard_storch

V poezii se časopis orientoval na domácí i zahraniční klasiku, své verše pro děti tu publikoval i redaktor Antonín Macek, doprovodné verše k obrázkům Pavel Skřivan. V próze titul tiskl původní domácí texty (své první příběhy z české prehistorie v Jaru uveřejňoval Eduard Štorch), klasický odkaz domácí literatury (zejména poezie 2. poloviny 19. století, Jana Nerudu, Svatopluka Čecha atd.) a překlady děl náročné dětské literatury, např. Hanse Christiana Andersena, Giovanni Boccaccia, Antona Pavloviče Čechova, Boleslawa Pruse, Augusta Strindberga, J. S. Turgeněva aj. Časopis věnoval pozornost i sociálním otázkám. Tiskl též naučné články, např. zeměpisné, i když v menší míře. Publikoval také nevelkou zábavní část, hádanky a drobné veselé historky. Mezi pravidelné rubriky patřila „Dílna“ s návody k výrobě různých předmětů, mezi nepravidelné pak „Noviny a časové zprávy“ se zajímavostmi z domova i ze světa a „Abstinenční hnutí“.,

JARO_2.rocnik_(1909)_cislo_09_pisen_prace

Vnitřek časopisu neobsahoval reklamu a nebyl vyplněn ani žádnými klasickými zábavními rubrikami, jako byly anekdoty, hádanky apod. Po první světové válce byl časopis obnoven nejprve pod názvem Našim dětem, později znovu jako Jaro, nepodařilo se mu však navázat na předválečnou tradici a po dvou ročnících jeho vydáváni skončilo.“

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydávání časopisu JARO v roce 1909, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Stáhni si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) do svého tabletu, pc nebo notebooku všechny archivované strany časopisu JARO – kliknutím na náhled strany:

JARO_2.rocnik_(1909)_cislo_01-12

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *