Čtyřicetišestistránkový ABC SPECIÁL 1996 dorazil na detske-casopisy.cz od Nema. Moc děkujeme.
Náhled do zákulisí ABC SPECIÁLŮ přináší Vlastimil Toman – Můj život s ABC: „ABC zřejmě bylo prvním časopisem, aspoň v bývalém Československu, který své mimořádné či zvláštní vydání označil jako „speciál“. To mi ostatně potvrzují i mnozí pamětníci a sběratelé, když si s nimi na toto téma povídám. A tak je docela možné, že si někteří z bývalých čtenářů, dnes působící v různých periodikách, na onen název „speciál“ vzpomněli, když v současné době připravují svá zvláštní a mimořádná čísla. Nehledě na to, že je také mimořádně – nebo snad speciálně? – vybavují různými atraktivními lákadly, jako jsou dárkové balíčky, s čímž právě tenkrát začalo ábíčko.“
V tiráži je ABC SPECIÁL z roku 1996 označen jako „POJĎTE SI HRÁT! Mimořádný výtisk ABC mladých techniků a přírodovědců.“ Šéfredaktorem byl Rudolf Baudis (šéfredaktorem v letech 1993-98), redaktory vydání byli Martin Smrček (šéfredaktorem v letech 1999-2000), Václav Šorel a Miroslava Volfová (šéfredaktorkou v letech 2000-2009).
Nosným komiksem tohoto SPECIÁLU byla GALAXIA, kterou napsal Václav Šorel a nakreslil František Kobík. Původně vycházela na pokračování od září 1984 po srpna 1986 ve 29. a 30.ročníku ABC. Ale do tohoto SPECIÁLU nebylo zařazeno patnáct prvních stran.
Olga Bezděková v knize PO STOPÁCH KRESLENÝCH SRIÁLŮ 1.DÍL na straně 37 k tomuto kreslenému seriálu píše: „Galaxia v napínavém ději sleduje osudy dvou kosmonautů, jejichž loď ztroskotala a posádka zahynula. Opravují kosmickou loď a usilují o návrat domů. Cestou objeví neznámou planetu, na jejíž oběžné dráze létá orbitální laboratoř bez posádky. Nacházejí opuštěné město s bujnou vegetací. Nebezpečí tentokrát nepředstavují roboti, ale přebujelý hmyz, dlouhý několik metrů. Kosmonauté zjišťují ekologickou katastrofu a nacházejí zbytky obyvatel, kteří prchají před obřími pavouky a jsou nuceni opustit planetu a hledat nový život na Zemi. Seriál se hemží terminologickými výrazy z kosmonautiky a skýtá dobrodružství s otevřeným koncem. Zbytky obyvatelstva neznámé planety a oba kosmonauti se zachraňují útěkem z planety.“
Josef Ládek a Robert Pavelka ve své ENCYKLOPEDII KOMIKSU V ČESKOSLOVENSKU 1945-1989 na stranách 168-171 píší: „Pokud se budeme pídit, co stálo za vznikem seriálu Galaxia, pak jde o to, jaký pramen si vezmete za vlastní. Podle jednoho to bylo okouzlení tvůrce příběhu Václava Šorela modelem kosmické lodi Battlestar Galactica, v níž si představil vlastní kolotající život, z něhož ovšem (dost možná i pod vlivem filmu Planeta opic) zbylo jen torzo v podobě dvou průzkumníků. Jiná verze se váže ke zmutovanému hmyzu, se kterým si musí na neznámé planetě oba kosmonauté poradit. Šorel dle vlastních slov neměl pavouky vůbec v lásce, a proto se pokusil vypořádat se s touto fobií z nich, poněkud neobvyklou cestou.
Tak tedy kosmická loď Galaxia. Podobně jako hvězdolet Prométeus z dřívějšího seriálu Vzpoura mozků vyslaná na dalekou cestu, která však končí blíže neurčenou havárií, v jejímž důsledku je loď nehybná a prakticky celá posádka mrtvá. Zázrakem a shodou okolností přežijí druhý pilot Petr a biolog Jan, podaří se jim zachránit Galaxii před formací meteoritů a hodlají se vrátit zpět na planetu Zemi. Místo toho je plavidlo nedobrovolně vtaženo skrze pověstnou červí díru do jiné vesmírné soustavy, v níž oba překvapení kosmičtí Robinsoni objevují nejen planetární systém podobný naší sluneční soustavě včetně planety s atmosférou, ale i jednoznačný výtvor inteligentních bytostí. Po krátké návštěvě na kosmické orbitální meteorologické stanici se rozhodnou prozkoumat onu nedalekou planetu, která se tak nápadně podobá té pozemské. Uvítání však není vůbec milé, zaútočí na ně obrovské vosy, takže jen díky dostatečně kvalitním ochranným prostředkům oba uniknou a mohou se dále věnovat průzkumu zemského dvojčete.
Zmíněný nástin děje zachycuje první část seriálu, který byl podobně jako již zmíněná Vzpoura mozků rozložen na plochu dvou ročníků. Autorům, kteří volili obdobnou formu spolupráce jako na předchozím sci -fi komiksu, se tak podařilo vystupňovat napětí a nechat spoustu otázek otevřených.
V následujícím ročníku se už koncepce vyprávění příhod hrdinů Galaxie začíná rozvíjet ve dvou rovinách. Po osvobození domorodé dívky Ma a napadení nejen zmutovanými vosami, ale také pavouky, se blíže seznamujeme s původními obyvateli planety, kteří doslova živoří v jednom z mnoha podzemních skladišť. Právě příchod Pozemšťanů (i když zatím jenom v podobě Jana) může pro skupinu lidí, decimovanou přerostlým hmyzem, znamenat zásadní obrat v boji za zachování identity a života vůbec. Jenže i přes vydatnou pomoc obou členů Galaxie se situace nakonec vyvíjí poněkud odlišně od jejich představa především krajně nepříznivě.
Děj celého komiksu působí, jako kdyby byl fragmentem nějakého rozsáhlejšího díla, z něhož máme možnost si přečíst dvě kapitoly Lze si celkem snadno představit příhody z paluby Galaxie, nastíněné v úvodním díle poměrně dlouhým seznamujícím textem, v kreslené podobě, včetně blíže nevysvětlené havárie. Konec seriálu je pak natolik otevřený, že přímo volá po dalším pokračování, kterého se ovšem už čtenáři nedočkali. Tím nesnižujeme nikterak kvalitu díla, které nepostrádá dramatičnost, napětí a nečekané dějové zvraty.
Vzhledem k tomu, že Galaxia vycházela v letech 1984 až 1986, nedostala už se do žádného z tradičních Speciálů ABC, jejichž renesance se rozbíhala právě v době, kdy na zadní straně časopisu seriál vycházel. Reprízy přišly až několik let po sametové revoluci a občas se zdálo, že některé události si v jeho opětovném vydání nezadají s tajemností havárie obří lodě. Poprvé se reprint Galaxie objevil ve Speciálu ABC s názvem Pojďte si hrát, ovšem místo kompletních 48 dílů bylo otištěno pouze dvaatřicet pokračování: příběh začíná až od původní 16. epizody, ale aby to všechno bylo ještě o něco složitější, zcela tu chybí původní devatenácté pokračování. Seriál je navíc zmenšen na formát AS a stylizován tak, aby připomínal něco jako komiksový sešit (který vzhledem k řazení stránek stejně nejde slepit). Je celkem zbytečné dodávat, že v této úpravě bylo vypuštěno celé záhlaví, tedy včetně loga a doprovodných textů.
Podruhé Galaxia vyšla ve VKK 1 v sousedství největších komiksových „bestsellerů“. Tentokrát se jí už dostalo formátově plného rozsahu, ovšem 16. pokračování bylo převzato v podobě, v jaké se objevilo ve zmíněném Speciálu. Čtenář je tak ochuzen o sedm originálních okének, která jsou nahrazena velkým obrázkem se stručným shrnutím děje, které v této pasáži příběhů působí hodně nelogicky. Naskýtá se proto otázka, zda opravdu nebyl původní originál k dispozici. Jen pro pořádek dodejme, že se v prvním vydání VKK 1 povedla i další chyba: v samotném závěru seriálu jsou přehozena pokračování 45 a 46. Poznáte to především z nenavazujícího děje, protože v reprintu nebyly jednotlivé epizody číslovány.
Meziplanetární loď Galaxia vyšla také jako vystřihovánka, o jejíž konstrukci byl vzhledem ke značné členitosti požádán architekt Richard Vyškovský. Model zabírající čtyři tiskové strany byl otištěn v závěrečném čísle 29. ročníku ABC.“
Druhým komiksem v ABC SPECIÁL 1996 je černo-bílo-žlutá VZPOURA HRAČEK. Scénář psal šéfredaktor ABC Rudolf Baudis na námět stejnojmenného českého filmu z roku 1947, jen místo gestapáka tu vystupují skinheadi, namisto figirky Hitlera vyřezává řezbářjiného „politika“ atd. Miniseriál skvělě nakreslil Jan Štěpánek. „Starého řezbáře přepadnou dva skinheadi. Protože zesměšňuje vůdce (vyřezává postavičky Miroslava Sládka) hodlají ho zmlátit a dílničku mu roztřískat. V tomto okamžiku hotové hračky na policích začnou pálit po útočnících vším možným a ti zbaběle prchnou…“
Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání speciálu ABC v roce 1996, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.
Stáhni si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) do svého tabletu, pc nebo notebooku archivované číslo časopisu ABC speciál – kliknutím na náhled strany: