POKUSY PRO MALÉ DEBRUJÁRY číslo 2 – 1995

Dnes archivované 2. číslo neprodejného „časopisu“ POKUSY PRO MALÉ DEBRUJÁRY z roku 1995 pro detske-casopisy.cz  digitalizoval Jarda K.  A poslal i průvodní text. Veliký dík!

Opravdu jste ještě neslyšeli o malých debrujárech? Jsou to skupiny chlapců a děvčat ve věku 7 až 18 let, kteří mají aktivní zájem o vědu a techniku. Formou zábavných pokusů s jednoduchými pomůckami se snaží „vlastníma rukama“ objevovat zákonitosti různých jevů.

Debrujárské hnutí vzniklo v Kanadě a jeho název je odvozen z francouzských slov debrouillard, debrouiller (šikovný, obratný, objevovat, umět si poradit). Pro debrujáry je typický způsob, jakým objevují zákonitosti přírody i dění kolem sebe. Základem je tvořivé experimentování prakticky se vším, co jim přijde do ruky. Vystačí si s předměty a materiály, které najdou doma, nebo je levně pořídí v prodejně kutilských potřeb. Při „vědecké“ práci se debrujáři nejen pobaví a poučí, ale také nenásilně rozvíjejí zvídavost, učí se improvizovat a získávají manuální zručnost, bez které se skutečný výzkumník neobejde.

Jednotlivé kluby jsou sdruženy v Asociaci malých debrujárů ČR (AMD), webová stránka AMD má adresu www.debrujar.cz. Pro své členy a ostatní zájemce vydává AMD různé materiály. Pro archiv jsme připravili brožuru POKUSY PRO MALÉ DEBRUJÁRY 2, vydanou v roce 1995.

 

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání časopisu  POKUSY PRO MALÉ DEBRUJÁRY z roku 1995, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Stáhni si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) do svého tabletu, pc nebo notebooku archivované číslo POKUSŮ PRO MALÉ DEBRUJÁRY   – kliknutím na náhled strany:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *