Poprvé PÍRKO PTÁKA OHNIVÁKA – 2.ročník – 1968

Dnes archivované čísla časopisu PÍRKO PTÁKA OHNIVÁKA z roku 1968 pro detske-casopisy.cz  digitalizovala Leona H. Veliký dík za další kousek do mozaiky málo známých časopisů pro děti!

Časopis PÍRKO PTÁKA OHNIVÁKA  se tak trochu podobá ILUSTROVANÝM SEŠITŮM, které začaly vycházet o čtyři roky později. Byl určen začínajícím čtenářům – od 6 let. Vycházel v letech 1967–1973 (celkem asi 60 čísel) a vydávalo jej nakladatelství SVĚT SOVĚTŮ (což bylo nakladatelství „Svazu československo-sovětského přátelství“ skrývající se pod zkratkou SČSP) – pod tímto názvem v letech 1948-68, posléze přejmenované na LIDOVÉ NAKLADATELSTVÍ (1968-1992). Nakladatelství vydávalo zprvu propagačně naučnou a publicistickou literaturu o Sovětském svazu, později se zaměřilo na beletrii. Nakladatelství navazovalo na předválečné vydavatelské aktivity Svazu přátel SSSR. Jako perličku jsem dohledal informaci, že „držitelem nakladatelské licence byl knihkupec Hubert Mayer (*1908), který pak v nakladatelství pracoval jako vedoucí odbytového oddělení až do svého penzionování v roce 1972″.

Rozsah výtvarně rozmanitého časopisu byl 36 stran. Přinášel většinou ruské lidové pohádky i pohádky současných autorů. Vycházel každý měsíc v relativně vysokém nákladu – dnes archivované číslo bylo vydáno v 60 000 výtiscích. Časopis stál 3 Kčs.

Časopis řídila Zdenka Mayerová. Dnes archivované 10. číslo obsahovalo příběh KOUZELNÝ DEŠTNÍK, který naspal Jaroslav Tafel (*1929  +1973). Ilustrovala jej Vladimíra Vaňková.

Web databazeknih.cz anoncuje toto číslo PÍRKA PTÁKA OHNIVÁKA – KOUZELNÝ DEŠTNÍK:

„Pohádka o přátelství chlapce z Prahy a Oděsy. Příběh, ve kterém chlapec z Prahy, utíkaje před vysloužilým bubákem s kouzelným deštníkem, odběhne na Petřínskou rozhlednu a odtud ho obláčky zanesou na step nedaleko Oděsy a zde se seznámí s chytrým kocourem a v Oděse se stejně starým chlapcem.“

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání časopisu PÍRKO PTÁKA OHNIVÁKA z roku 1968, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Stáhni si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) do svého tabletu, pc nebo notebooku archivované čísla časopisu PÍRKO PTÁKA OHNIVÁKA  – kliknutím na náhled strany:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *