Poprvé slovenský KAMARÁT – 1.ročník – 1968-69

Dnes archivované prázdninové číslo slovenského časopisu KAMARÁT z roku 1968-69 pro detske-casopisy.cz  digitalizoval Stano. Veliký dík!

Z tiráže časopisu lze vyčíst, že KAMARÁT byl týždenník pre chlapcov a dievčatá. Vydával jej ZDMOS a Rada POS ve vydavatelství SMENA. Šéfredaktrkou byla RSDr. Elena Suchovská, její zástupkyně Viera Gajdošová Cena jednoho běžného čísla byla 0.60 Kčs. Cena tohoto 96 stránkového prázdninového čísla byla 5,40 Kčs.

„Toto letné čítanie pre chlapcov a dievčatá vydala redakcia KAMÁRATA namiesto všetkých letných čísel. Dúfame, že sa vám výber článkov na 96 stranách zapáčil a že aj novinka – obal-vrecúško – sa vám zíde. Prvé morálne čislo ďalšieho ročníka KAMARATA vydáme opať na začiatku školského roku, s dátumom 3. septembra. Zaujímajte sa o KAMARÁTA a o jeho predplácanie hned‘ v prvých školských dňoch!“

Letní speciál časopisu KAMARÁT lze snad trochu přirovnat k české SEDMIČCE (později SEDMIČCE PIONÝRŮ).  Hned na začátku se snaží zaujmout fotografií populární osobnosti (zde Tom Jones a Marry Hopkins).

Nicméně nelze přehlédnout, že ideové zakotvení časopisu pro děti je neoddiskutovatelné – vydavatel to má pojištěno výběrem vhodné šéfredaktorky i nezbytným minimem připomínajícím, že místo uvědomělého mladého člověka je právě v pionýrské organizaci.

Mix článků prázdninového KAMARÁTA je pestrý a „širokozáběrový“. Rubrika POZNAJ A CHRÁŇ potěšila přírodumilovné čtenáře.

Na tvůrčí a umělecky zaměřené čtenáře cílila rubrika Z VAŠEJ TVORBY.

Uprostřed čísla byl celostránkový rozhovor s populární osobností – v dnes archivovaném čísle s hercem Josefem Bekem.

Původní povídku pro prázdninové číslo KAMARÁTA napsal Stanislav Rudolf – český spisovatel, scenárista, redaktor, filmový dramaturg, autor knížek pro děti a mládež, původním povoláním učitel.

K prázdninám patří (dříve tedy rozhodně patřilo) i táboření s přirozenou dávkou romantiky a samostatnosti. Proto po „skautských“ dovednostech šáhl i „pionýrský“ časopis 🙂

Celým prázdninovým KAMARÁTEM se prolínal kreslený příběh PRIATELIA ZO SÍDLISKA.

Poslední stránka KAMARÁTA byla redakcí využita k propagaci a upoutávce na další ročník časopisu.

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání časopisu KAMARÁT z roku 1968-69, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Stáhni si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) do svého tabletu, pc nebo notebooku archivované čísla časopisu KAMARÁT  – kliknutím na náhled strany:

One thought on “Poprvé slovenský KAMARÁT – 1.ročník – 1968-69

  1. Dnes sa mi dostal do rúk celý 1.ročník Kamaráta a zistil som, že tento výtlačok je posledným z 1.ročníka s číslom 44.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *