Poslední dvě čísla DÁLKY – 1.ročník – 1991

I dnešní dvě čísla sešitů DÁLKY z roku 1991 pro detske-casopisy.cz digitalizoval Onuca – moc děkujeme!

Sešitové romány DÁLKY – edice dobrodružné četby na počátku devadesátých let minulého století vydávalo vydavatelství Magnet-Press.

V jedenáctém „čísle“ DÁLEK byl otištěn román Jamese Olivera Curwooda (*1878  +1927) LOVCI VLKŮ v literární úpravě Lenky Eliášové a s ilustracemi Milana Fibigera. Redakce v úvodu píše: „Tento příběh jsme připravili na přání velkého množství čtenárů, kteří nás po vydání svazku ZNAMENÍ ŠÍLENÉHO STŘELCE (ZLATÉ ÚDOLÍ) žádali, abychom nabídli i dílo LOVCI VLKŮ, dějově předjímající uvedený svazek.“

dalky_(1991)_lovci_vlku

Román z prostředí lovců a traperů kanadských pustin líčí přátelství bílého chlapce a dvou indiánských sourozenců, dívky a chlapce.

Dvanáctý svazek DÁLEK přinesl román Josefa Klempery (*1926  +2011) BÍLÝ INDIÁN s výběrem perokreseb Zdeňka Buriana ke knize STRÝČEK INDIÁN.  Kniha o amerických dobrodružstvích českého cestovatele a botanika Alberto Vojtěcha Friče vyšla prvně už v roce 1983 v nakladatelství Práce v edici Románové novinky (30 000 výtisků).  V DÁLKÁCH bylo tedy 2.vydání – se šťastnější titulní stranou – nic proti Oldřich Pošmurnému, který ji navrhoval v roce 1983, ale Zdeněk Burian (jeho obraz použit pro vydání v roce 1991) je prostě jen obtížně překonatelný.

dalky_(1991)_bily_indian

Sám Josef Klempera opatřil 2.vydání knihy stránkou SLOVO ZÁVĚREM, kde přibližuje život A.V.Friče fakty a v souvislostech.

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění souvislostí kolem vydávání sešitů DÁLKY v roce 1991, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stran.

Stáhni si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) do svého tabletu, pc nebo notebooku všechny archivované čísla edice DÁLKY – kliknutím na náhled strany:

DALKY_(1991)_cislo_11_LOVCI_VLKU

DALKY_(1991)_cislo_12_BILY_INDIAN

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *