15. 7. 2024

Poslední ročník časopisu TRAMP – 2000

Dnešní čísla 17.ročníku časopisu TRAMP pro detske-casopisy.cz digitalizoval Ladislav Ď. – moc děkujeme!

TRAMP – MĚSÍČNÍK PRO MILOVNÍKY PŘÍRODY A VOLNOSTI vydával na klasické „novinové gramáži“ Zdeněk Vašíček. Sídlo redakce bylo v Ostravě. Většinu tiráže zabírala informace o předplatném časopisu s kontakty na jednotlivé regionální (krajské) divize společnosti Předplatné tisku s.r.o. S tak detailními informacemi o předplatném se v ostatních soudobých časopisech spíše nesetkáme. Zatímco dnes je klíčovou cestou k předplatnému časopisu jeho web, v roce 2000 převažovala klasická tištěná informace v samotném časopise. Pro financování časopisu je (kromě silné základny předplatitelů) prý nejdůležitější inzerce – prý z ní plyne podstatná část příjmů. I v TRAMPU byla proto minimálně jedna celá stránka věnována inzerci.

Za „obnoveným“ časopisem TRAMP stál Zdeněk Vašíček – Ďáblík. Vydavatel, který byl zároveň i šéfredaktorem. Na druhé straně TRAMPA měl svou rubriku NÁŠ POTLACH – jakousi obdobu úvodníku.

TRAMP_17.rocnik_(2000)_cislo_01_nas_potlach

Na popularitě legendárních RYCHLÝCH ŠÍPŮ se veze jakési pokračování jejich příběhů – kreslených černobíle. Jejich autorem je Acek.

TRAMP_17.rocnik_(2000)_cislo_01_RS_zachranuji_Jestraba

V trampském časopise nemohly chybět písničky a tak je jako vložená příloha TRAMPSKÝ ZPĚVNÍK.

TRAMP_17.rocnik_(2000)_cislo_01_trampsky_zpevnik

Foglarovský odkaz v podobě pravidelné rubriky Z BOBŘÍ HRÁZE přetrvává v časopise „zdivočelých skautů“ i v roce 2000 🙂

TRAMP_17.rocnik_(2000)_cislo_01_z_bobri_hraze

Rubrika  ZE SLABIKÁŘE LESNÍ MOUDROSTI se v některých případech prolínala s „Bobří hrází“, ale

TRAMP_17.rocnik_(2000)_cislo_01_slabikar_lesni_moudrosti

Humor je téměř v každém časopise sázkou na jistotu, je tedy pochopitelně pravidelnou poslední stránkou s názvem TRAMPSKÝ SMÍCH …

TRAMP_17.rocnik_(2000)_cislo_01_trampsky_smich

Grafika časopisu TRAMP byla limitována možností novinového papíru na kterém byl tištěn i absencí dobrého výtvarníka, který by nad celkovým vhledem časopisu dohlížel. Obojí bylo logickým vyústěním snahy o co nejnižší cenu „lidového“ časopisu a celkové snížená nákladů na vydávání. Bohužel to existenci časopisu nezachránilo.

A tak později píše vydavatel a šéfredaktor v jedné osobě – Zdeněk Vašíček (zkráceno): „Ahoj kamarádi, tak držíte 121. číslo TRAMPA, které bylo vydáno od roku 1990. Před tím jsme v roce 1965-71 vydali 55 čísel. Unie trampských osad Bratislava v roce 1964 dvě čísla jako samizdat po 7 kusech. Karel Jelínek v roce 1939 tři čísla. V roce 1938 vydal 5 čísel Cimburk & Stein a v roce 1929 -1932, kdy Tramp o pár stránkách vycházel jako čtrnáctideník a týdeník, vyšlo 110 čísel. Toť vše…   ….Vždy Tramp historicky zanikl buď na nezájem, zákazem mocných nebo na finance.  …. …..Ekonomické problémy mám i já, navíc kombinované s mým věkem a nemocí a to mi ubírá sil v boji o přežití. Stále uzavírám nové a horší nevýhodné smlouvy diktované distributory, stále se zvyšují ceny všeho možného. Jen cena TRAMPA a počet stran zůstávají. Stále jsem musel psát: vyřiďte si předplatné! Celých 11 let! Nyní mě ekonomická situace nutí pozastavit vydávání TRAMPA na tři měsíce a vy mále možnost si vyřídit na vaší poště předplatné. Nemá přece smysl dodávat distributorovi zboži za 20 000 korun a on mi zaplatí 4 000 korun a zbytek zahrne do remitendy. Nejedná se o jednoho distributora, ale o všechny ….“

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění souvislostí kolem vydávání časopisu TRAMP v roce 2000, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Stáhni si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) časopis TRAMP do svého počítače či tabletu ve formátu PDF kliknutím na náhled titulní strany:

TRAMP_17.rocnik_(2000)_cislo_01

TRAMP_17.rocnik_(2000)_cislo_02

TRAMP_17.rocnik_(2000)_cislo_03

TRAMP_17.rocnik_(2000)_cislo_04

 

 

One thought on “Poslední ročník časopisu TRAMP – 2000

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *