Dnes archivovaná čísla komiksu PRAŠINA z roku 2022 pro detske-casopisy.cz digitalizoval (a níže uvedený informační text poslal) NELL1967. Veliký dík!
Sedmi sešitový komiks s prvním příběhem KŘÍDOVÝ PANÁČEK vydalo Nakladatelství Paseka, vycházel cca měsíčně od dubna 2022 do února 2023 – mimo prázdniny (1. číslo ve 4/2022, 2.číslo v 5/2022, 3.číslo v 6/2022, 4.číslo v 9/2022, 5.číslo 10/2022, 6.číslo 1/2023, 7.číslo 2/2023). Cena 1. čísla byla 79 Kč, cena 7. čísla 99 Kč.
V anonci komiksu autoři uvádí: „Přes 130 let byla Prašina temným ostrovem uprostřed zářící Prahy. Nikdo netušil, proč v záhadné čtvrti neczguje elektřina a kolik pokladů i nebezpečí se skrývá v jejích ulicích. Na Prašinu se před časem vydali Jirka a jeho kamarádka En. Společně odhalovali dávná tajemství Prašiny, osud geniálního vynálezce Hanuše Nápravníka a jeho objevů. Jejich příběh je zaznamenaný v knižní trilogii Prašina, Prašina: Černý merkurit a Prašina: Bílá komnata.
Od popsaných událostí uplynuly dva roky a všechno je jinak. Tajemná Prašina se proměnila. Nad starými střechami se tyčí siluety jeřábů, kamenné domy vyklízí prostor sklu a oceli. Dávná tma nevyhnutelně prohrává svůj boj se světlem. Jenže co když na sebe tma dokáže vzít lidskou podobu?“
Vojtěch Matocha (*1989) – Vojtěch Matocha je český matematik, programátor a spisovatel. Vyvíjí software pro mobilní telefony, věnoval se například projektu Virtuální In Karty v mobilní aplikaci Českých drah Můj vlak. A kromě toho vystřihl také bestseller v podobě dobrodružné (nejen) dětské románové trilogie Prašina.
Narodil se v Olomouci. Vystudoval obor Matematické metody informační bezpečnosti na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Už od střední školy se věnuje tvůrčímu psaní, absolvoval několik literárních soutěží a dnes píše recenze pro portál iLiteratura – hodně se v nich soustředí například na severského mistra krimi Joa Nesbøho. Už přes deset let žije v Praze, ale přesto má v jeho srdci Olomouc zvláštní místo – dodnes je v kontaktu s tamním skautským oddílem, který dokonce vedl na dálku, a jezdívá s ním na tábor do Jeseníků. Právě zážitky spjaté se skauty se promítají do jeho tvorby – ať už je to zažitá táborová povodeň nebo strach z uzavřených prostor a výšek. Ve volném čase rád cestuje a leze po horách.
Jelikož je programátor, dá se jistý analytičtější přístup očekávat také v jeho literární tvorbě – podle svých vlastních slov má příběh dopředu zcela promyšlený, nenechává ho rozvíjet se až na poslední chvíli. Jeho první dobrodružný román pro děti Prašina (2018) doprovodil ilustracemi Karel Osoha, je rovněž dostupná v audio verzi namluvená hlasem Matouše Rumla.
Slavila velký úspěch u dětí i kritiků a stala se oprávněně bestsellerem. Získala Cenu učitelů za přínos k rozvoji dětského čtenářství, Cenu nočních spáčů Noci s Andersenem, a navíc byla také nominována na Magnesii Literu, Cenu Jiřího Ortena či Zlatou stuhu. Je precizní, napínavá a kolikrát může být i strašidelná! Právě to si na jeho tvorbě děti údajně pochvalují, že není příliš úzkostlivý a jedná s nimi v textu na rovinu.
Děj Prašiny se odehrává kdesi mezi Karlovými Vary a Prahou v 19. století a staví na velmi delikátním předělu mezi skutečným a smyšleným. Příběhem nás provází Jirka Klimeš a vše začíná v momentě, kdy se chlapec zatoulá do izolované pražské čtvrti Prašina, do míst, kde neexistuje naprosto žádná technika. To nejnapínavější se přihodí samozřejmě v noci…
Sám Matocha si nepřeje žádnou konkrétní mapu, aby se nevytratilo ono kouzlo, a ke své prvotině zaujímá tento vztah: „Napsal jsem takovou knihu, jakou bych si sám chtěl přečíst. Z tábora jsem měl vyzkoušené, jak na malé skauty czgují dobrodružné knížky, věděl jsem, jaký musí mít rytmus, aby děti udržely pozornost. A doufal jsem, že tu svoji budu moct číst vlčatům na táboře před spaním.“
V roce 2019 záhy následoval druhý, o něco dravější díl Černý merkurit a v průběhu roku 2020 se očekává závěrečná Bílá komnata, která přinese rozuzlení celé napínavé ságy. Rozhovor o jeho tvorbě, která mísí tradici Jaroslava Foglara s populárními vlivy a thrillery, si můžete poslechnout například v rozhlase Vltava.
Karel Osoha (*1991) – Karel Osoha je scenárista a ilustrátor, řadí se mezi nejúspěšnější mladé komiksové kreslíře současnosti. Už na studiích se setkal s většími knižními projekty – nejlépe si vedl komiks Češi 1948: Jak se KSČ chopila moci, na němž spolupracoval s historikem Pavlem Kosatíkem (2016). Rok 2018 přinesl hned dvě slibné práce – ilustraci vědeckofantastického románu Prašina od Vojtěcha Matochy a první díl komiksové trilogie Návrat Krále Šumavy na motivy bestselleru Davida Jana Žáka.
Pochází z Prahy. V roce 2018 dokončil studia animace na pražské UMPRUM v Ateliéru televizní a filmové grafiky, ale přesto jeho „největší vášní“ zůstává komiks. Dle svých vlastních slov si na něm pochvaluje, jak komiks umožňuje „bezprostředně zachytit děj“. Už odedávna rozesílal své práce do všech možných sborníků, není tedy divu, že ho brzy začala kontaktovat nakladatelství. Poprvé na sebe upozornil webovým komiksem Plíč, který představuje parodii japonských akčních příběhů. Od roku 2009 tvoří vlastní blog.
Přispíval například do Vějíře – Sborníku české mangy v letech 2011-2015 a do několika čísel komiksů Aargh! a BubbleGun. Podílel se rovněž na přípravě katalogu ke Komiksfestu 2015 a komiksovém zpracování toho nejlepšího z Rychlých šípů (2018). Najdete ho také v kresbách tří příběhů podle skutečné události, o ženách v ubíjející době totality s názvem Totální nasazení (2017). Na podzim 2019 byl přizván na česko-německé komiksové sympozium na zámek Klenová na Klatovsku, kde spolu s dalšími 8 účastníky ztvárnil adaptaci Goethova Fausta.
Osoha si vykreslil také mnohá ocenění – za Čechy 1948 získal cenu Muriel za nejlepší kresbu (2017) a román Prašina, na kterém se podílel, byl nominován na Magnesii literu v kategorii Litera za knihu pro děti a mládež (2019). Za obě práce získal také nominaci na Czech Grand Design.
Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání časopisu PRAŠINA z roku 2022, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.
Přečti si (jako registrovaný přispěvatel tohoto webu) na svém tabletu, pc nebo notebooku archivovaná čísla časopisu PRAŠINA – kliknutím na náhled strany:
- PRAŠINA – KŘÍDOVÝ PANÁČEK (2022) číslo 01
- PRAŠINA – KŘÍDOVÝ PANÁČEK (2022) číslo 02
- PRAŠINA – KŘÍDOVÝ PANÁČEK (2022) číslo 03
- PRAŠINA – KŘÍDOVÝ PANÁČEK (2022) číslo 04
- PRAŠINA – KŘÍDOVÝ PANÁČEK (2022) číslo 05
- PRAŠINA – KŘÍDOVÝ PANÁČEK (2023) číslo 06
- PRAŠINA – KŘÍDOVÝ PANÁČEK (2023) číslo 07
Samostatná stránka s odkazy na všechna čísla a tituly časopisů i kreslených seriálů ke čtení (bez náhledů na titulní strany) je viditelná (po přihlášení) v horním menu „KNIHOVNA„.V našem souborném katalogu najdeš všechna doposud archivovaná čísla komiksu PRAŠINA zde >>>