Dnes archivované číslo edice – časopisu POLNICE z roku 1947 pro detske-casopisy.cz digitalizoval Květoslav. Veliký dík! V aktuálně doposud 16 785 digitalizovaných číslech, které se nám ještě nepodařilo dostat na náš web, máme sice ještě další 3 čísla, ale ta nejsou digitalizována správně (originálu odpovídá pouze obálka, ostatní strany jsou převedeny do textového formátu). Budeme proto rádi, pokud se někdo z návštěvníků tohoto webu pokusí kterékoliv další číslo POLNICE standardně digitalizovat.
Z tiráže 15.čísla POLNICE: “POLNICE. Malé povídky o velké odvaze. Vychází měsíčně. Rediguje Jiří Medula. Tiskne Antonín Novák v Kutné Hoře. Rok 1947. Nakladatelé Toužimský a Moravec, Praha XIII., Oblouková 26. Předplatné na 5 sešitů Kčs 37.50 bez poštovného”
POLNICE vycházela pravidelně měsíčně, a podobně jako na jiné časopisy tehdejší diby, byly i na ni vydávány desky pro svázání („Na prvních šest čísel Polnice dodá vám váš knihkupec nebo nakladatelství vkusné desky za Kčs 15.-, poštou za Kčs 17.60. Objednejte si je ihned.“). V POLNICI vycházel krátký román, a navíc další krátké povídky či ukázky z jiných knih, v úvodu báseň zaměřená tématicky či s dobrodružným námětem a dokonce tu vycházela i soutěž pro čtenáře.
V 1. čísle POLNICE se píše: „Mladí přátelé! Na prahu nové knižnice, kterou jsme pokřtili jménem chceme vám připomenouti známý obraz. V únavě válečného zápasu, kdy lidé klesají na mysli a ztrácejí naději ve svou sílu i mohutnost celku, kdy mnohý vidi již před sebou nejčernější výhledy o svém konci, kdy zbraň vypadává ze zemdlené ruky a mozek zaplavuje přáni ustoupit, náhle – zazní POLNICE. Zázrakem se bojovník vzpřimuje, nová síla mu zaproudi v žilách, únava mizí, hloučky se Slévají v tvrdou jedinou pěst, která mocným náporem se znovu žene proti nepříteli. Je to zázračná moc hlasu POLNICE, která dovede vzpružit i umdlévající. Je to jásavý zvuk trubky, jejíž rytmus vnáší do pochodového tempa družiny rušný pohyb a vůli jít vpřed, i když kolem nebezpečí a hrůza zuří. Ano, fanfára POLNICE zrychluje tep srdce, dodává odvahy, jasní pohled i zakalených očí. Pochopili jste již, proč jsme tedy nazvali svou knižnici POLNICE. Tato malá knižnice chce být signálem k životnímu boji, pobídkou k práci, ukazovatelem cest k činům. Chce naučit, jak chápat odvahu v jejím pravém smyslu. Chce burcovat k nástupu, k společnému pochodu, jimž se musí brát mládež naší republiky, chce-li být mužná a silná a chce-li osud svůj i své vlasti jednou držet v pevných rukou. Po vojensku, mužně, bojovně, skautsky. POLNICE bude vyprávět povídky o velké odvaze. Co lepšího by mohlo být na její vlajce? Vojáci, vynálezci, námořnici, cestovatelé, partyzáni, sportovci – to budou hrdinové příběhů POLNICE. Naše i cizokrajné končiny, moře, velehory, nekonečné pláně tunder a prérií, ostrovy robinsonů, tajemné džungle, rušné tovární haly, dílny, laboratoře, tiché pracovny vědců a vynálezců – budou dějišti jejich příběhů, polnice chce ve vás probudit zájem o všechna odvětví lidské práce, zápasu a činnosti, v nichž odvaha lidského ducha se rvala s nepřízní osudu. Z POLNICE nechť nám zazni i slova našeho pana presidenta Dr. Edvarda Beneše: Život je a zůstane boj: dovést se čestně probít, nikdy nezoufat, mít zdravý životní optimismus, to je první záruka životního štěstí.“
V roce 1991 (a v letech dalších) byl učiněn pokus o obnovení POLNICE. Zde už se asi opravdu jednalo o „knižnici“, neboť v letech 1991-1993 vyšlo pouze 9 knih. Některé tituly byly převzaty z poválečné knižnice (i když v přeházeném pořadí), některé byly zařazeny nově (např. Karel May).
Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání edice POLNICE v roce 1947, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.
Přečti si (jako registrovaný přispěvatel tohoto webu) na svém tabletu, pc nebo notebooku archivovaná čísla časopisu POLNICE – kliknutím na náhled strany:
Samostatná stránka s odkazy na všechna čísla a tituly časopisů i kreslených seriálů ke čtení (bez náhledů na titulní strany) je viditelná (po přihlášení) v horním menu „KNIHOVNA„.V našem souborném katalogu najdeš všechna doposud archivovaná čísla POLNICE zde >>>