Několik čísel 10.ročníku časopisu SEDMIČKA PIONÝRŮ pro detske-casopisy.cz jako svůj „vstupní“ časopis digitalizoval už začátekm 4/2014 Flon. Děkujeme! Snad se brzy (třeba díky ostatním návštěvníkům tohoto webu) dočkáme zbývající 49 čísel 10.ročníku 🙂
Co se o SEDMIČCE PIONÝRŮ píše ve specializované literatuře? Dnes si zaslouží citovat Štefan Švec a Olga Bezděková s Milanem Krejčím.
Štefan Švec – ČESKY PSANÉ ČASOPISY PRO DĚTI(1850-1989), strana 525:„Týdeník Sedmička vznikl jako nástupce Pionýrských novin, když je nahradil v polovině ročníku v květnu roku 1968. Od jejich dědictví se však zpočátku snažil co nejvíce odstřihnout, byť nový časopis tvořila prakticky totožná redakce. Titul měl nahradit Pionýrské noviny jako jejich pestřejší a zajímavější alternativa, orientující se na svět dobových hudebních, filmových či sportovních hvězd.
Zvětšení formátu časopisu v polovině 70. let a jeho technické zdokonalení se odrazilo i v obsahu. Ten začal být přehlednější, rozdělený do témat. Beletrie byla i nadále spíše upozaděna, časopis ovládala publicistika (reportáže, články věnované výročím, rozhovory, fotoreportáže).
Zprávy z Pionýrské organizace se objevovaly v rubrikách „Pionýrský kaleidoskop“ a „Pionýrská zpravodajská agentura“. Rubrika „Kalendář“ tiskla kromě významných výročí i astronomické údaje, rubrika ,,vyšší dívčí“ zveřejňovala návody k dívčím ručním pracím. V časopisu se objevoval „Rozhovor na přání“ většinou s mladým hercem či zpěvákem. V obsahu bylo možné najít popularizační články zeměpisné, o historii, ze světa vědy, také biografie různých domácích i světových osobností.
Časopis od počátku tiskl pro oživení na zadní straně (ale nejen na ní) i komiksy, nejprve Disneyova Kouzelníka Merlina, v 70. letech např. populární francouzský seriál Asterix, ….“
Olga Bezděková a Milan Krejčí – PO STOPÁCH KRESLENÝCH SERIÁLŮ 2.díl, strana 48-62: „Ohlas Sedmičky u čtenářů komentuje i S. Rudolf: Dokladem oprávněného rozhodnutí změnit Pionýrské noviny, které dětem nevyhovovaly jak svou koncepcí, tak i formátem a názvem, je téměř dvojnásobný náklad časopisu, asi 130 000 výtisků, i konkrétní ohlas mezi dětmi, který je nejzřetelnější v dopisech zaslaných redakci.“
„Od konce devátého do poloviny třináctého ročníku (1975-80) se v Sedmičce pionýrů otiskoval úspěšný francouzský zábavný pseudohistorický seriál Asterix (cca 201 x ). První vydání úspěšné knížky vyšlo v roce 1959. Prý se posléze prodalo 280 milionů sešitů v 77 zemích světa.“
„V letáku Profily autorů knih KČM (Albatros, Klub mladých čtenářů 1986) – „Francouzská dětská literatura“ – si A. Kubelková všímá Goscinnyho seriálů a říká: Všechny hýří vtipem, nápaditostí, narážkami, často i dvojsmyslnými. Goscinnyho hrdinové, ať už je to mazaný galský hrdina Astérix z doby římské … jsou živé, jedinečné figurky, které prožívají nespočetné humorné příběhy, plné překvapivých zvratů a nečekaných dobrodružství. Ve skutečnosti comics umožnily autorovi kritizovat v legraci všechny kolem nás … Seriály nejsou určeny jenom dětem, ale i dospělým. Byly a stále jsou hojně překládány, všude sklízejí nadšený čtenářský ohlas …
Asterixe nezapomenutelně kresebně zpodobnil A. Uderzo. Hrdinové seriálu jsou charakterizováni takto: Asterix, válečník malého vzrůstu, ale náramně bystrého ducha. Díky zázračné medicíně získává nesmírnou sílu. Panoramix je mágem a samozřejmě obdivuhodným kouzelníkem. Ze jmelí se mu podaří získat lektvar, který u člověka vyvolá nesmírnou sílu. Obelix, „sběratel“ obrovských posvátných kamenů a milovník opékaných divočáků, je nerozlučným Asterixovým druhem.
Děj Asterixových dobrodružství otištěných v Sedmičce pionýrů se odehrává roku 50 před naším letopočtem. Seriál začíná slovy: Po dlouhém boji pochodují římské legie do Galie … Římani bojují s Galy, Galové jsou nepřemožitelní díky zázračné medicíně. Nejsilnější je Obelix, který do ní při narození spadl. Rekvizity, jako kotel s medicínou, opékání divočáků atp., se v průběhu seriálu neustále opakují, stejně jako se známá fakta opakují v populárních Goscinnyho „Mikulášových patáliích „. Autor správně odhadl, jak opakování postavy hrdinů charakterizuje a o kolik jsou pak důvěrnější. Seriál doslova srší vtipem a nápady. Například u písničky, nápěvu vyjádřeného v bublince několika notami, je umístěn index ,,1″. Dole hlásí odkaz, že jde o starou galskou melodii. Jindy se v bublince nalézají různé matematické vzorce, což představuje myšlenky. Odkaz hlásá – stará galská kletba. Je-li v bublince užito latiny, odkaz v rohu obrázku překládá – VAE VICTIS! Běda poraženým! Seriálem projde Julius César, kterého ohrožuje Caie Bonus, který si zamanul pomocí zázračné galské medicíny získat trůn. Asterix s Mágem jeho plán Césaroví prozradí a jsou za odměnu. propuštěni na svobodu s Césarovými slovy: S vámi– Galy – jsem však ještě neskončil. Ještě se uvidíme. Galové vítězí nad nepřítelem díky své chytrosti a odvaze. Svá vítězství oslavují. Z Obelixovy bublmky zní obligátní: Dal bych si ještě jednoho divočáka …
V seriálu se hojně užívají anachronismy. Jeden Říman si například povzdechne: To je ale hromotluk. Hotová mlátička. A já nejsem proti úrazům pojištěnej. Zpívá se zde písnička „Děti z Pirea“ atp.
Pokud můžeš přispět jakoukoliv informací, která by lépe dokreslila souvislosti kolem vydávání 10.ročníku SEDMIČKY PIONÝRŮ, napiš ji do KOMENTÁŘE dolů pod náhledy titulních stran.
Stáhni si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) SEDMIČKU PIONÝRŮ do svého tabletu, pc, notebooku – v jednom PDF souboru – klikni na náhled titulní strany: