První a poslední ročník ČTENÍ POD LAVICI

ČTENÍ POD LAVICÍ1.ročník1969 není klasickým časopisem. V tiráži se píše „ČTENÍ POD LAVICÍmagazín MY 69Vydává jednou za dva měsíce Mladá fronta pro středoškoláky a učně„.

První číslo vyšlo 28.února 1969. 1.ročník byl zároveň ročníkem posledním – vyšly pouhá 4 čísla. Není se co divit, když si redakce při nastupující „normalizaci“ dovolila otisknout komiks „Pepík-Hipík„. Hlavní hrdina Pepík totiž není archetypem „svazáckého“ czkcionáře. A provokující kresby Káji Saudka bylo možno vykládat všelijak – viz úplně první a úvodní „nadpisové“ komiksové okénko – jako geniální komiksový kreslíř umístil do levého dolního rohu obrácený „ústřední motiv“ družstevnice a hutníka z tehdejší stokorunové bankovy. A Pepíkův pozdrav „Čao!“ pronášený k družstevnici i hutníkovi jistě „cenzorům“ neunikl.

cteni pod lavici_pepik hipik

Tady je ta tiráž „magazínu“ ČTENÍ POD LAVICÍ:

CTENI POD LAVICI - TIRAZ

Jak už jsem naznačil výše, tahák všech čísel ČTENÍ POD LAVÍCÍ byl původní komiks PEPÍK-HIPÍK. Je to sice nespravedlivé vůči ostatním stranám tohoto magazínu, ale tak už to v životě chodí. 🙁  Komiks PEPÍK-HIPÍK je společným dílem „produkční skupiny“ Káji Saudka a Rudolfa Křesťana (1.díl a 3.díl) + Karla Hvížďaly a Karla Šmída (2.díl a 4.díl).

HIPIK

Pro znalce komiksů Káji Saudka není určitě bez zajímavosti, že 3.díl, který napsal Rudolf Křesťan, byl vydán pod názvem „Pepík-Hipík v rukách extrémních sil“, se měl původně jmenovat „Pepík-Hipík a špioni“ a existují minimálně 4 jinak nakreslené (a ve ČTENÍ POD LAVICÍ nevydané) strany (z 9 stran tohoto příběhu).

HIPIK_varianta

Kompletní digitalizovaný 1.ročník (4 čísla) poslal do archivu detske-casopisy.cz spřízněná duše Damro. Sice ta digitalizace chtěla jěště cca hodinku práce než z toho byly 4 PDF soubory vhodné do archivu tohoto webu, ale Damrovi patří tisíceré díky. Samotný komiks Káji Saudka určitě vyšel (nebo nepochybně vyjde) knižně, ale úplné znovuotištění  všech stran časopisu ČTENÍ POD LAVICÍ asi nelze předpokládat. Ale od toho je tady právě  detske-casopisy.cz

Kliknutím na obálku si stáhneš (jako registrovaný uživatel tohoto webu) číslo časopisu ČTENÍ POD LAVICÍ uložené do jednoho souboru PDF. V tomto souboru lze i relativně spolehlivě vyhledávat dle textu:

CTENI POD LAVICI 1.rocnik (1969) cislo 1

CTENI POD LAVICI 1.rocnik (1969) cislo 2

CTENI POD LAVICI 1.rocnik (1969) cislo 3

 

CTENI POD LAVICI 1.rocnik (1969) cislo 4

 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *