První archivovaný OHNÍK – 28.ročník – 1975-76

Dnešní číslo 28.ročníku slovenský časopisu OHNÍK pro detske-casopisy.cz digitalizoval Nemo – moc děkujeme! Tento časopis totiž zanechal na detske-casopisy.cz jen nepatrnou stopu – viz. článeček z 1.1.2015.

OHNÍK –  časopis pre deti od 9 rokov vydával SÚV SZM ve vydavatelství Smena. Vycházel 2x měsíčně – mimo červenec a srpen. Šéfredaktorem byl Pavol Štefánik a jeho tým tvořily redaktorky Olga Bednárová, Paulína Šišková, Eva Weissová a grafička Tatiana Kramárová. OHNÍK vycházel v letech 1975-1975 v rozsahu 16 stran.

Ani dětské časopisy na Slovensku nebyly v době československého socialismu ušetřeny ideologického marasmu. Pokud bychom z těchto časopisů vyjmuli všechny ty prázdné politické vycpávky, které byly v mnoha případech do časopisů dávány jako úlitba tehdy všemocnému ÚV KSČ, troufám si tvrdit, že by většina tehdejších časopisů mohla směle soupeřit s dnešními časopisy pro děti. V mnoha případech by asi i vítězila 🙁

OHNIK_28.rocnik_(1975-76)_cislo_01_husak

Podobně jako v českém časopise MATEŘÍDOUŠKA  a OHNÍČEK, tak i ve slovenském OHNÍKU tvořila poesie pro děti nepominutelnou část jeho obsahu.

OHNIK_28.rocnik_(1975-76)_cislo_01_poesie

Barevné ilustrace v dětském časopise jsou pro děti vstupní branou do světa fantazie, kam ti nejmladší z nich zatím neměli možnost nahlédnout. Ke cti všech tehdejších dětských časopisů je fakt, že ilustrace byly na takové „estetické“ úrovni, aby se dětem nezprotivily a neodrazovaly jej. V časopise OHNÍK byla i pravidelná rubrika POZORUJEME SVET OKOLO NÁS velmi vkusně doplněna ilustracemi Františka Foltýna.

OHNIK_28.rocnik_(1975-76)_cislo_01_pozorujeme_svet_kolem_nas

Kreselený příběh byl nedílnou součástí téměř každého dětského časopisu. František Foltýn kreslil na libreto Vlado Bednára dvoustránkový komiks MIŠO BORSUK A JEHO NAJLEPŠÍ KAMARÁT.

OHNIK_28.rocnik_(1975-76)_cislo_01_misko_borsuk

Na poslední straně OHNÍKU byl otiskován kreslený seriál Věry Faltové a Oľgy Feldekové ŠKOLSKÝ ROK SO SÚRODENCAMI SLABÍKOVCAMI. Věra Faltová nakreslila celkem 20 stran. O rok později vycházelo pokračování s názvem PRÁZDNINY SÚRODENCOV SLABÍKOVCOV (také 20 stran).

OHNIK_28.rocnik_(1975-76)_cislo_01_skolsy_rok_so_surudencami_slabikovcami

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění souvislostí kolem vydávání časopisu OHNÍK v letech 1975-76, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Stáhni si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) časopis OHNÍK do svého počítače či tabletu ve formátu PDF kliknutím na náhled titulní strany:

OHNIK_28.rocnik_(1975-76)_cislo_01

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *