Robot Miki skončil kvůli Krtečkovi

Zdeněk Miler (narozen 21. února 1921 v Kladně – zemřel 30. listopadu 2011 v Nové Vsi pod Pleší) byl nepominutelným českým režisére a výtvarníkem animovaných filmů pro děti (cca 70 filmů). Nesmrtelnost si vydobyl svojí postavičkou Krtečka. Méně známý je Zdeněk Miler jako ten, kdo v letech 1966 až 1969 vysoko zvedl také prapor tuzemského kresleného seriálu – svým Robotem Mikim, prvním superhrdinou českého komiksu…

Na počátku Robota Mikiho byl údajně jednoduchý nápad: „Ze všech stran se na nás tehdy valily informace o úspěších vědy, a tak jsem si představil, že vědci vynaleznou robota, který bude umět VŠECHNO. Bude mít sílu, bude chytrej. Nijak víc jsem to nepromýšlel, začalo to nějak s Indiánama, ale pak se děj sám od sebe posouval a vyvíjel jinam,“ řekl Komiksu.cz výtvarník, který seriál uvedl na stránkách časopisu Ohníček. Zde tento kreslený seriál skončil údajně proto, aby se mohlk naplno věnovat Krtečkovi. První díl „Jak krtek ke kalhotkám přišel“ natočil Zdeněk Miler už v roce 1957, ale po roce 1968 začal točit víc a víc dílů Krtečka – existuje cca 50 animovaných filmů s Krtečkem.

Robot Miki neztrácí svůj půvab ani po téměř půlstoletí. Díky své filmové průpravě dokázal Zdeněk Miller mistrovsky zvládat zkratku, tempo i smysl detail. Přísně vzato u Robota Mikiho vlastně o komiks nejde, protože bublin je zde poskrovnu a text je psán pod obrázky. Slovní doprovod je totiž natolik nápaditý, až se jeden diví.

Koneckonců – posuďte sami. Registrovaní uživatelé tohoto webu si mohou Robota Mikiho prohlédnout – kliknutím na titulní stranu se po přihlášení dostanou k menu, kde jej lze stáhnout třeba do tabletu.

ROBOT MIKI

One thought on “Robot Miki skončil kvůli Krtečkovi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *