Román VLÁDCOVÉ VESMÍRU psaný pro MLADÝ TECHNIK – 1.ročník – 1947

Dnes archivovaný román VLÁDCOVÉ VESMÍRU vycházel na pokračování v časopisu MLADÝ TECHNIK v roce 1947, a pro detske-casopisy.cz  jej digitalizoval zřejmě Onuca. Veliký dík!

MLADÝ TECHNIK byl v roce 1947 v titulu označen jako  populární technický MLADÝ TECHNIK. V tiráži byl označen jako POPULÁRNÍ TECHNICKÝ MĚSÍČNÍK PRO KAŽDÉHO, KDO SE ZAJÍMÁ O TECHNIKU TOHOTO STOLETÍ. Šéfredaktorem byl I. M. Jedlička. Odpovědný redaktor Vladimír Thiele. Redakční kolektiv MLADÉHO TECHNIKA byl pozoruhodně široký a neuvěřitelně pestrý –  tvořili jej: Doc. Dr· F. Běhounek, Ing. J. K. Cemus, Dr Ing . A. Cervín, Karel Cervínka (ÚRO), Ing. C. Hrdý , (Ústřední svaz průmyslu), nadpor. Janíček (Ministerstvo národní obrany), Zdeněk Kolda (Junák), Ing. J. Malický (Československý národní aeroklub), Ing. M. Pacák, T. A. Pánek, Rudolf Pavlovský, Dr Z. Pírko (Jednota čs . matematiků a fysiků), Ing. Postl, poslanec ÚNS, Zdeněk Půček (SČM), Břetislav Semrád (Ministerstvo dopravy), Adolf Schneider, H. J. Slípka, Dr Hubert Slouka, Ing. C. Jaromír Schindler, (Vysokoškolský let), František Šímáček (z min. školství), Václav Trnka (SČM) , Ing. Adolf Tůma (Autoklub republiky Československé).

MLADÉHO TECHNIKA vydával Svaz české mládeže (SČM) v Mladé frontě. První číslo 1.ročníku MLADÉHO TECHNIKA vyšlo v únoru 1947 a časopis vycházel podle kalendářního roku.

Román VLÁDCOVÉ VESMÍRU byl psán pro časopis MLADÝ TECHNIK je posledním publikovaným dílem J. M. Trosky – o prvním letu lidské posádky na Měsíc ( 3 Češi a 1 Slovák ), kde se setká s civilizací vyspělých Měsíčanů, kteří žijí pod povrchem tělesa …

Za pseudonymem J. M. Troska (nebo Jan Merfort) se skrývá  Jan Matzal (*1881 +1961). Na databazeknih.cz je k tomuto spisovateli uvedeno:

„Původním jménem Jan Matzal, od r. 1947 úředně přejmenován na Jan Troska. Mládí strávil ve Vyškově na Moravě a v Brně, kde absolvoval obchodní školu. Působil jako úředník v plzeňské Škodovce, později v Mladé Boleslavi. Během první světové války působil jako disponent továrny Suchý na stroje a slévárny v Peckách. V roce 1917 se zastal dělníků, kterým byly z moci úřední sníženy dávky potravin, a byl za to poslán na italskou frontu. V roce 1921 byl vyslán do Srbska, kde působil pět let v Smedrevu a v Bělehradě jako ředitel strojíren. Po návratu do Čech se stal účetním v továrně na izolátory v Lounech a později v továrně na elektrická zařízení Ježek v Hradci Králové. Koncem 20. let odešel do invalidního důchodu a od r. 1931 se začal věnovat psaní. Jedna z nejvýznamnějších osobností meziválečné české science fiction a jako jeden z mála dodnes čtený.“

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání časopisu MLADÝ TECHNIK z roku 1947, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Stáhni si (jako registrovaný přispěvatel tohoto webu) do svého tabletu, pc nebo notebooku archivovaný román časopisu MLADÝ TECHNIK   – kliknutím na náhled strany:

Samostatná stránka s odkazy na všechna čísla a tituly časopisů i kreslených seriálů ke čtení (bez náhledů na titulní strany) je viditelná (po přihlášení) v horním menu „KNIHOVNA.V našem souborném katalogu najdeš všechna doposud archivovaná čísla časopisu MLADÝ TECHNIK  zde >>>

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *