Dnes archivované stránky komiksu ROY A JEHO BOBŘI z let 1947, vycházejícího ve 29. a 30. ročníku časopisu JUNÁK , pro detske-casopisy.cz digitalizovali Nemo, Pepan a Olda1943 . Veliký dík Oldovi1943 za scházející strany 38, 44, 50 a 55. Tak jak je dnes komiks ROY A JEHO BOBŘI archivován v naší KNIHOVNĚ, doposud nikdy česky tiskem nevyšel! Komiks jsme sice na našem webu archivovali už 6.9.2020, ale bez výše uvedených stran. Takže dnes už je konečně doplněný na všech posloupně jdoucích 89 stran. Třeba se ale jednou dočkáme v češtině i zbývajících 25, které následují (celkově údajně vyšlo anglicky 114 stran).
Kreslený seriál ROY A JEHO BOBŘI (originál: Eagle Scout, and His Pals) vyšel česky prvně ve 34. čísle 29.ročníku (1946-47) časopisu JUNÁK. 30.října 1947 (9. číslo, 30.ročník) vyšel v JUNÁKU naposledy – komiks byl zaoceánského původu a tak údajně z důvodu šetření deviz nebylo možno tisknou další pokračování.
Ivo Fencl na NEVIDITELNÉM PSU píše:
” … o často vzpomínaném americkém kresleném seriálu Roy a jeho Bobři, který česky vycházel roku 1947 ve Foglarově Vpředu konkurujícím časopise Junák. Jen kvůli tehdejšímu extrémnímu suchu zůstal však v naší kotlině neukončen, a teprve letos vypátráno, že se v originále nazývá Roy Powers Eagle Scout a že jej vymyslil a sepsal jistý Paul Powell. Ze dvou kreslířů onoho příběhu jsme u nás tenkrát poznali jen toho prvního, Franka Godwina, ale později se zúčastnil i Kemp Starrett. Roy byl poprvé uveřejňován v časopise Famous Funnies už mezi léty 1937-1942 a stal se oficiálním seriálem americké skautské asociace. Kvůli někdejšími šetření devizových prostředků, kterým redakce Junáka solidarizovala s úsilím státních orgánů, ho však nejspíš už nikdy celý nepoznáme.”
Nemo, který byl zdrojem digitalizace tohoto komiksu, píše:
“Černobílé skeny a jejich překlad do češtiny musím poděkovat svému kamarádovi OLDA1943, který se nesmířil s tím, že nebude vědět, jak to dopadlo a v roce 2007 nalezl černobílé pokračování Roye na netu, kdy si skeny stáhl, zvětšil a přeložil. Bohužel ještě 4 stripy chybí, i když děj seriálu to nijak nenarušuje. Vzhledem k tomu, že jsme si začali psát ohledně komiksů, nabídl OLDA1943, že věnuje široké komiksové veřejnosti svoji práci, aby se všichni dozvěděli, jak to vlastně skončilo. Nabídl ukončení příběhu C pokračováním C70, který jaksi ukončuje příběh z Junáka. Vlastní příběh C končí až stripem C114, kdy už to není tak zajímavé, protože se tam jedná o tom rozmazleném spratkovi Clarkovi, se kterým začal Kamenáč kamarádit a skončilo to Kamenáčovým postřelením. Takže dost již psaní a díky Oldovi se vrhněte na Roye, ať také víte, jak to vlastně všechno dopadlo”
Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání časopisu JUNÁK v roce 1947, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.
Stáhni si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) do svého tabletu, pc nebo notebooku archivovaná čísla časopisu SRDÍČKO – kliknutím na náhled strany:
Samostatná stránka s odkazy na všechna čísla a tituly časopisů i kreslených seriálů ke čtení (bez náhledů na titulní strany) je viditelná (po přihlášení) v horním menu „KNIHOVNA„.V našem souborném katalogu najdeš všechna doposud archivovaná čísla JUNÁKA zde >>>