16. 9. 2024

ROZSIEVAČ – 01.ročník – 1914

Dnes archivované číslo časopisu ROZSIEVAČ z roku 1914 pro detske-casopisy.cz digitalizoval NELL1967. Veliký dík!

NELL1967 poslal spolu s digitalizovaným číslem i text: „První číslo časopisu, které se blíží životu baptistů doma i v zahraničí, bylo vydáno 15. března 1914 ve slovenské obci Békešská Čaba v Maďarsku. Misijní pracovník Juraj Stanko, který tam pracoval v baptistickém sboru, se snažil oslovit Boží slovo ve slovenštině mluvících lidí, věřících a nevěřících. Začal vydávat časopis Rozsievač, který se v roce 1920 stal oficiálním časopisem BJB v Československé republice. První číslo časopisu mělo čtyři stránky, vydavatelem byla Jednota bratrství slovenských baptistů v Maďarsku a vytištěno baptistickým knihkupectvím v Maďarsku v Budapešti.

Druhý počet Rozsievača byl zveřejněn 15. dubna 1914, ale již 8. května téhož roku ji krajský úřad přestal vydávat. Stanko však pak zaregistroval Rozsievač jako nový časopis přímo v Budapešti, a tak 15. května 1914 vyšel znovu.

Od roku 1917 do konce první světové války byl Michal Marko zodpovědným redaktorem Rozsievače. Poté převzal redakční radu Karola Vaculíka, který časopis se sídlem v Budapešti převedl na Liptovského sv. Nicholas, kde byl v té době kazatelem. V roce 1951 byl Rozsievač zastaven a znovu založen v květnu 1969 v Praze v Ústřední kostelní nakládací náloži jako časopis BJB v České republice.

V roce 1991 se redakce přestěhovala do Bratislavy, kde dnes vychází jako společný časopis BJB v České republice a BJB na Slovensku. Šéfredaktorem je Vladimír Dvořák. Vydává se 10krát ročně v rozsahu 16 stran. Kromě informací ze života baptistických církví v České republice a na Slovensku sbližuje život baptistů v Austrálii, USA, Kanadě, Německu, Rakousku, Jugoslávii a dalších zemích. Součástí časopisu jsou také stránky věnované dětem.

BJB patří k menšinovým, ale velmi aktivním církvím na Slovensku. Hlásí se mu asi 3600 věřících, na Slovensku mají asi 20 sborů, stejný počet kazatelů a několik misijníků. Vykonávají mise, jáhnové a charitativní služby, jsou známy jejich klubové aktivity a akce pro děti a mládež. Věnují se také romské misi a jáhnové službě zaměřené na léčbu drogově závislých.“

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání časopisu ROZSIEVAČ z roku 1914, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Přečti si (jako registrovaný přispěvatel tohoto webu) na svém tabletu, pc nebo notebooku archivovaná čísla časopisu ROZSIEVAČ – kliknutím na náhled strany:

Samostatná stránka s odkazy na všechna čísla a tituly časopisů i kreslených seriálů ke čtení (bez náhledů na titulní strany) je viditelná (po přihlášení) v horním menu „KNIHOVNA.V našem souborném katalogu najdeš všechna doposud archivovaná čísla ROZSIEVAČ zde >>>

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *