Šest posledních čísel časopisu POŠUMAVSKÝ HLASATEL – 8.ročník – 1970

Dnes archivované čísla časopisu POŠUMAVSKÝ HLASATEL z roku 1970 pro detske-casopisy.cz  digitalizoval Pepan. Veliký dík!

Z tiráže časopisu ma posledmí straně lze vyčíst: POŠUMAVSKÝ HLASATEL – časopis pro přátele přírody – šumavský zpravodaj. Vydává: středisko Junáka Pačejov, okres Klatovy. Řídí redakční rada. Vedoucí redaktor: Benda Jaromír, předseda redakční rady Kopáček Zd.

Pepan spolu s digitalizovanými časopisy poslal i zprávu:

… Podařilo se mi sehnat osmý ročník časopisu Pošumavský hlasatel. Vycházel pouze do poloviny roku 1970. Pokusil jsem se napsat k tomu komentář, ale moc se mi to nepodařilo. Je tam hodně politiky a to se příliš nehodí, ale taková byla doba. 

V roce 1970 se začínají projevovat důsledky takzvané normalizace. Redakce časopisu Pošumavský hlasatel se potýkala s problémy s tiskárnou. První čísla vyšla v cyklostylované podobě. I s povinným politickým úvodníkem k Vítěznému Únoru. Od čtvrtého čísla vychází opět v klasické tištěné podobě. Ale ani podbízení režimu úvodníkem věnovaným výročí narození V. I. Lenina nepomohlo a červnové šesté číslo vychází jako poslední v rozsahu pouhých osmi stran. Po delším době se podařila vydat takzvaná Příloha k Pošumavskému hlasateli číslo 6, ve které je dokončení románu na pokračování Detektiv Johny a přání k Vánocům a novému roku. Časopis se odmlčel na dlouhých dvacet let.

Vzhledem k tomu, že by měl být Váš web apolitický, nabízím druhou variantu:

Redakce časopisu Pošumavský hlasatel se potýkala s problémy s tiskárnou. První čísla vyšla v cyklostylované podobě. Od čtvrtého čísla vychází opět v klasické tištěné podobě. Červnové šesté číslo vychází jako poslední v rozsahu pouhých osmi stran. Po delším době se podařila vydat takzvaná Příloha k Pošumavskému hlasateli číslo 6, ve které je dokončení románu na pokračování Detektiv Johny a přání k Vánocům a novému roku. Časopis se odmlčel na dlouhých dvacet let.“

Nepravidelně byly v časopise POŠUMAVSKÝ HLASATEL otiskovány písničky k táborovým ohňům s notovým zápisem i akordy:

Obsah i zaměření časopisu se dá zařadit k časopisům, které redaktory ovlivňovaly v jejich  dětství – MLADÝ HLASATEL, VPŘED a JUNÁK. Akcent na původní tvorbu svých čtenářů je jeden z velmi dobrých počinů redakce tohoto časopisu. Otištěné příspěvky to dokládají.

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání časopisu POŠUMAVSKÝ HLASATEL z roku 1970, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Stáhni si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) do svého tabletu, pc nebo notebooku archivované čísla časopisu POŠUMAVSKÝ HLASATEL – kliknutím na náhled strany:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *