SLUNÍČKO – časopis pro nejmenší -10. ročník (1976-77) kompletní ročník

Děkujeme za zaslání kompletního 10. ročníku (1976-77) Jaroslavovi P.

Šéfredaktorka Vladimíra Gebhartová (*4. 1. 1931, Bačalky u Lična Libáně – †11. 4. 2018, Praha) spisovatelka, editorka, pedagožka

Vystudovala knihovnictví, češtinu a literární vědu na Karlově Univerzitě v Praze, kritikou a historií literatury pro děti se zabývala od studentských let. Učila na malotřídce, na filozofické fakultě, i na fakultě pedagogické, kde působila externě i v důchodu.

Od roku 1973 do roku 1986 řídila časopis pro děti Sluníčko. Sestavila řadu čítanek pro základní i zvláštní a speciální školy, uspořádala výbor z české poezie pro děti od obrození po dnešek Voňavá jablíčka, výbor z díla Mileny Lukešové Aby oslíci měli kde spát, výbor z díla Václava Čtvrtka Pohádkový rok. Je autorkou přehledné učebnice Literatura pro děti a literárního atlasu Tvůrci dětské knihy, spoluautorkou prvního českého kurikula Rok v mateřské škole. Publikovala mj. v těchto novinách a časopisech: Kultura, Tvorba, Zlatý máj, Literární měsíčník, Sluníčko, Mateřídouška, Mladá fronta, Vlasta, Ladění.

Ocenění: Zlatá stuha 2010, za celoživotní dílo

Redaktor časopisu Sluníčko Jaroslav Pacovský (*4. 10. 1932 v Českém Brodě – †3. 8. 1994 ve Švédsku), autor reportáží, literatury faktu a rozhlasových i televizních pořadů pro děti.
Převážná část jeho tvorby se týká dětí. Spolupracovali na večerníčku Králíci z klobouku, nebo pohádka Ač je to k nevíře, strašidla jsou z talíře.
Jako bývalému reportéru Mladého světa mu nebylo cizí ani cestování, a z těchto „potulek“ vznikly knihy Vzduchoplavci, aviatici a piloti, nebo Lidé, vlaky, koleje.

Součástí každého čísla časopisu je čtení. Mezi ně patří povídky nebo různé příběhy, které jsou doprovázené ilustracemi.

Naleznout zde můžeme také malovaná říkadla. Texty jsou jednoduché, většinou se jedná o nějaké krátké říkadlo. Pokaždé je používáno trochu jiné písmo, každý příběh je doplněn menšími ilustracemi. Texty jsou jednoduché, písmo je dostatečně velké. Číst mohou zkusit samy děti nebo jim čtou jejich rodiče.

Další obsah časopisu patří mezi vzdělávací, některé části i mezi výchovné. Např. celostránkovém obrázku Dívej se a povídej,  mají děti vyprávět o tom co se na obrázku děje, co dělají a kde pracují rodiče, co vidí v  krajině, jaké vidí na obrázku dopravní prostředky nebo co ví o obyvatelích zeměkoule.

Dále sem patří klasické omalovánky, kdy děti mohou vybarvovat i podle vlastní fantazie nebo domalovánky.

Pro děti jsou ve Sluníčku jednoduché stolní hry, hry, které se musí vystřihnout a pak skládat podle zadání.

Uprostřed časopisu jsou k dispozici vystřihovánky, tento rok jsou převážně zaměřeny na zvířátka.

Stále pokračuje soutěž Dobrý chodec

A nesmí chybět kreslený komiks – Cour a Courek . Stále kreslí Adolf Born a po zesnulém Janu Kloboučníkovy převzal textovou část Svatopluk Hrnčíř.

V rubrice Mámo táto: se věnuje redakce rodičům čtenářů. Upozorňuje je na různá úskalí, co se může dětem stát, jaké je mohou potkat úrazy a  kde jim hrozí nebezpečí. Upozorňují je na to,  že nebezpečí jsou závislá na určitém věku i na vnějších okolnostech. Nejsou tedy náhodná a lze jim tedy předcházet.

U příležitosti 10. výročí založení časopisu Sluníčko vychází zvláštní číslo.

O dalších ročnících časopisu Sluníčko se více dozvíte  na stránkách našeho webu https://detske-casopisy.cz/slunicko/

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání časopisu SLUNÍČKO z roku 1976-77, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Přečti si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) na svém tabletu, pc nebo notebooku archivovaná čísla časopisu SLUNÍČKO – kliknutím na náhled strany:

(Zdroj: Jaroslav P.)

Samostatná stránka s odkazy na všechna čísla a tituly časopisů i kreslených seriálů ke čtení (bez náhledů na titulní strany) je viditelná (po přihlášení) v horním menu „KNIHOVNA„. V našem souborném katalogu najdeš všechna doposud archivovaná čísla časopisu SLUNÍČKO zde >>>

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *