TÁBOR U JEZERA – na vystřihování z PIONÝRSKÉ STEZKY – 1973-74

Osmaosmdesát stran románu TÁBOR U JEZERA, který vycházel na pokračování v časopise PIONÝRSKÁ STEZKA pro detske-casopisy.cz  digitalizoval Damro. Moc děkujeme.

Časopisecké vydání románu Miloše Zapletala je zvláštní nejen názvem TÁBOR U JEZERA (dopracován vyšel knižně v roce 1983 pod názvem OSTROV PŘÁTELSTVÍ), ale i kresbami Marko Čermáka. V knižním vydání byly tyto kresby nahrazeny neméně skvělými ilustracemi Bohumila Konečného – Bimby.

Zvláštností tohoto románu (respektive jeho 1.verze) je i to, že o pár let později vyšla v jiném časopise – PIONÝR – delší povídka s názvem POKLAD KAPITÁNA PULCE, která je součástí knižní verze OSTROVA PŘÁTELSTVÍ. Dr. Vladislav Raška, ředitel Knihovna Karla Dvořáčka ve Vyškově, má dokonale zpracovanou BIBLIOGRAFII MILOŠE ZAPLETALA: Poklad kapitána Pulce. Třicátou třetí povídku napsal Miloš Zapletal. Pionýr 28, [1980/81], č. 9, nečíslováno [s. 38-45], květen 1981. – Knižně: Ostrov přátelství (1983, 1994)  29. kapitola z románu, il. Václav Rytina. Desetistranná nečíslovaná příloha je připojena obráceným tiskem zezadu k časopisu, takže zadní strana je současně titulní stranou povídky; tak vycházely povídky v tomto ročníku.“

poklad_kapitana_pulce

TÁBOR U JEZERA vycházel v letech 1973-1974 v rámci 4.ročníku časopisu PIONÝRSKÁ STEZKA – tento ročník jsme archivovali v článečku z 2.8.2014. Strany 9-10 byly ve „STEZCE“ vždy (vyjma dvoučísel) rezervány „románu na vystřihování„.

tabor_u_jezera_stránka_v_pionyrske_stezca

V časopise PIONÝRSKÁ STEZKA, kde Miloš Zapletal po zákazu časopisu JUNÁK působil jako redaktor (vymínil si, že nebude uváděn v tiráži), vycházel o dva roky dříve (1971-72) na pokračování jeho román SEDMIČKA –  jenže pod názvem OSTROV PŘÁTELSTVÍ 🙂

pionyrska_stezka_2.rocnik_(1971-72)_ostrov_pratelstvi_sedmicka

Pro zajímavost a srovnání si registrovaní uživatelé tohoto webu mohou stáhnout nejnovější (2016) elektronické vydání tohoto románu – se skvělou úvodní fotografií L.Baroše (po přihlášení link úplně dole).

TABOR_U_JEZERA_MILOS_ZAPLETAL_09

Pokud se nemýlím, ilustrace Marko Čermáka z let 1973-74 jsou prvními, které pro některou z knih Miloš Zapletala nakreslil. Později ilustroval jeho legendární čtyřsvazkovou Encyklopedii her, Výpravy za dobrodružstvím, Severku, Soví jeskyni, …

TABOR_U_JEZERA_MILOS_ZAPLETAL_33

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání tohoto románu v časopise PIONÝRSKÁ STEZKA v letech 1973-74, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Stáhni si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) do svého tabletu, pc nebo notebooku archivované stránky z časopisu PIONÝRSKÁ STEZKA – kliknutím na náhled strany:

TABOR_U_JEZERA_MILOS_ZAPLETAL_TITUL

One thought on “TÁBOR U JEZERA – na vystřihování z PIONÝRSKÉ STEZKY – 1973-74

  1. Pouze doplním, že Ostrov přátelství, vycházející na dvou stranách plného formátu tehdy ještě čtrnáctideníku, dějově předcházel Táboru u jezera a de facto popisoval cestu budoucího lodníka Jonáše do vodáckého oddílu. Zajímavostí je, že se Jonáš v Táboru zmiňuje o jistém fyzickém handicapu a tvrdí, že ho detailně popsal právě v Ostrovu přátelství, ale nestalo se tak, možná byl text upraven a tato informace v detailní podobě někam zapadla.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *