Mne osobně zaujala v 17.ročníku SEDMIČKY PIONÝRŮ titulní stránka dubnového 33.čísla. Usměvavnému pionýrovi z Humpolce je do úst vkládána věta, že v Československé socialitsické republice je 1.500.000 pionýrů! To mimo jiné znamená, že každý desátý obyvatel ČSSR (včetně novorozenců i důchodců) je pionýrem 🙂
V 17.ročníku SEDMIČKY PIONÝRŮ byl dokončen kreslený seriál TŘINÁCTKA ZE STARÉ ČTVRTI, který obsazoval poslední stranu časopisu od 15.ročníku (1981-82). Olga Bezděková píše v knize PO STOPÁCH KRESLENÝCH SERIÁLŮ (2.DÍL) – strana 63-65: „Do dějin českého chlapeckého seriálu se však SEDMIČKA PIONÝRŮ zapsala především úspěšným seriálem TŘINÁCTKA ZE STARÉ ČTVRTI (T.Pavel = Pavel Toufar, Jiří Petráček, 1981-84). Příběh, který respektoval všechny zásady kresleného seriálu, vycházel pravidelně na zadní straně obálky. Autoři mají bezesporu vlastní autentické zkušenosti, které promítají do příběhu. Podařilo se jim postupně rozvíjet zajímavý děj ze života pionýrského turistického oddílu. Redakce seriál uvedla celostránkovou barevnou ilustrací s několika hlavními protagonisty příběhu (jména měli vytištěná na tričkách). Téměř vždy je předchozí část seriálu shrnuta do stručného obsahu, kterým začíná nové pokračování.
„TŘINÁCKTU“ vede vysokoškolák Karel a po celý seriál vystupuje v čele oddílu. Někteří členové oddílu jsou zdařile vykresleni, ale ne vždy se kreslíři podařilo udržet jejich fyziognomii a autorovi jejich psychologii. U několika postav pouze obočí nebo změna pěšinky v účesu určuje změnu postavy. Není-li dostatečně psychologicky prokreslena, splývá s ostatními. A členů oddílu je třináct. Tedy, lépe řečeno, ne všichni vystupují tak, aby byli zapamatovatelní.“
SEDMIČKA nahradila PIONÝRSKÉ NOVINY (vycházely od roku 1951 do roku 1968) – ale číslování ročníků na ně nenavazuje.
SEDMIČKA PIONÝRŮ vyšla prvně jako „čtení pro chlapce a děvčata na sedm dní“ pod názvem SEDMIČKA dne 2.května 1968. Později změnila název na SEDMIČKA PIONÝRŮ. Časopis byl koncipován pro oslovení pionýrů – dětí základních škol ve věku cca 10 – 15 let.
V roce 1990 byl časopis opět přejmenován na původní název – SEDMIČKA. Historicky poslední číslo SEDMIČKY vyšlo v srpnu 1992. K jeho zrušení přispěl rapidní pokles čtenářů, který se redakci nepodařilo v hektické době přesyceného trhu (novými dětskými časopisy) zastavit.
Tato čísla SEDMIČKY PIONÝRŮ digitalizoval pro detske-casopisy.cz Nemo. Moc díky! Ke kompletním archivu 17.ročníku SEDMIČKY PIONÝRŮ chybí digitaliztovat už jen 1. a 14.číslo.
Stáhni si SEDMIČKU PIONÝRŮ do svého tabletu, pc, notebooku – v jednom PDF souboru – klikni na náhled strany: