TINTIN prvně v našem archivu

Dnešní „číslo“  TINTINOVA DOBRODRUŽSTVÍ pro detske-casopisy.cz digitalizoval Jang. Veliké díky!

V roce 1946 začal Georges Prosper Remi (*1907  +1983), známější pod jménem Hergé (znění iniciál jeho jména v opačném pořadí RG), vydávat časopis TINTIN.

Protože se mi postupně sešlo několik digitalizovaných Tintinových příběhů v českém vydání, napadlo mne, že bych je mohl čas od času zařadit do našeho digitálního archivu pod hlavičku časopisu TINTIN – i když ten v českém ani slovenském časopise nikdy nevycházel (vycházím z toho, že se mi to nepodařilo nikde dohledat). Přiznám se, že bych ale nechtěl, aby se z toho stalo pravidlo i pro jiné zahraniční kreslené seriály. Podchytit česko-slovenskou produkci je i tak velmi náročný úkol a netřeba od něj odbíhat k zahraničním časopiseckým titulům. Nicméně TINTIN je určitý fenomén o kterém téměř každý z nás slyšel, nechybí v žádném serióznějším výčtu nejlepších komiksů, leckdo viděl i Spilbergův film, ale o poznání méně z nás mělo možnost si v dětství TINTINOVA DOBRODRUŽSTVÍ přečíst.

LES AVENTURES DE TINTIN je belgická komiksová série, jejíž autorem je kreslíř Hergé, který vytvořil jeden z nejpopulárnějších komiksů na celém světě. Prodalo se jej údajně kolem 200 milionů výtisků a byl přeložen do více než 70 jazyků.

V úvodu českého vydání 3.příběhu – TINTIN V AMERICE (2004) se píše:

★Když začal Hergé pracovat na TINTINOVI V AMERICE, Spojené státy procházely krizí po burzovním krachu v roce 1929. Zavedení prohibice způsobilo, že se v zemi nevídaným způsobem rozmohlo násilí páchané organizovanými skupinami gangsterů. V té době pokračovalo i vyhánění indiánů z oblastí, které po staletí obývali.
★ Hergé se v mnoha ohledech inspiroval obrazem USA, tak jak byl vykreslen v tehdejší dobrodružné literatuře a filmu, a s mírnou nadsázkou jej upravil. Jedinou výjimkou bylo zobrazení indiánů, které měl Hergé rád, a jejich přesný popis pro svou kresbu čerpal z knihy Moeurs et histoire des Indiens Peaux Rogues od Paula Cozeho a René Thévenina.
TINTIN V AMERICE (Tintin en Amérique) vycházel od 3. září 1931 jako obrázkový seriál na pokračování v časopise Petit Vingtiéme, v černobílém sešitovém vydání se poprvé objevil v roce 1932 a jako barevný komiks rozložený do 62 stran tak, jak jej držíte v rukou, vyšel poprvé v roce 1945.

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k dokreslení souvislostí kolem vydávání časopisu TINTIN, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE dolů pod náhled titulní strany.

Stáhni si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) TINTINOVO DOBRODRUŽSTVÍ do svého počítače či tabletu ve formátu PDF kliknutím na náhled titulní strany:

2 thoughts on “TINTIN prvně v našem archivu

  1. Některé TINTINOVY příběhy vycházely na pokračování v letech 1995-1998 každý týden v časopise KVĚTY.

  2. Díky za opravu mnou chybně uvedené informace. V mezičase jsem dohledal, že v týdeníku KVĚTY vycházel příběh TAJEMSTVÍ JEDNOROŽCE od 1.čísla 1995 do 11.čísla 1996, POKLAD RUDÉHO RAUBÍŘE vycházel od 12.čísla 1996 do 21.čísla 1997, SEDM KŘIŠŤÁLOVÝCH KOULÍ vycházelo od 22.čísla 1997 do ?.čísla 1998.
    V dalším článečku o TINTINOVI tuto skutečnost už uvedu 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *