TRAMP – 2.ročník – 1930 – barevně!

Dnešní čísla časopisu TRAMP  z roku 1930 pro detske-casopisy.cz digitalizoval Tuwanakha. Veliký dík!

Tato čísla TRAMPA jsme sice na webu archivovali 20.12.2018, ale jen v černobílé verzi. Dnes tedy barevně.

Tři z dnes archivovaných čísel (11, 14 a 18) jsou na titulní stránce opatřeny podtitulem „PO KONFISKACI OPRAVENÉ VYDÁNÍ„.

Wikipedie: „…. během nacistické a komunistické totality, ale i za tzv. první a druhé republiky, kdy byly ovšem zakázány především komunistické a nacionalistické spisy (a také písně). Stát za první republiky cenzuroval obsah vydávaných deníků a zakazoval publikaci informací, článků podrobujících kritice některé policejní akce a zájmové oblasti politiky státu. Cenzurovány byly proto standardně za první republiky také divadelní hry a kulturní produkce, pokud byl jejich obsah zaměřen kriticky proti subjektům, které chtěl stát z politických, diplomatických důvodů před kritikou hájit. Viz například cenzura protifašistických divadelních představení Osvobozeného divadla Jiřího Voskovce a Jana Wericha z důvodu státního zájmu na udržení dobrých vztahů a vyhnutí se konfliktům s Německem po nástupu nacistů k moci….“

V rámci širších souvislostí je asi vhodné uvést, že cenzura tisk v našich zemích provázela téměř celé devatenácté století. Relativně dobře zmapováno je, že za socialismu v letech 1953 až 1966 měla cenzuru v naší republice na starosti Hlavní správa tiskového dohledu, od roku 1966 do roku 1968 Ústřední publikační správa a  od roku 1968 do roku 1989 Úřad pro tisk a informace (nebo taky Úřad pro tiskový dozor). Ten údajně v roce 1972 zakázal i vydání druhého dílu memoárů tehdejšího prezidenta Ludvíka Svobody a nové vydání prvního dílu šlo přímo do stoupy. Myslím si, že tato „příhoda“ na dokreslení situace asi stačí.

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání časopisu TRAMP v roce 1930, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Přečti si (jako registrovaný přispěvatel tohoto webu) ve svém tabletu, pc nebo notebooku archivovaná čísla časopisu TRAMP – kliknutím na náhled strany:

Samostatná stránka s odkazy na všechna čísla a tituly časopisů i kreslených seriálů ke čtení (bez náhledů na titulní strany) je viditelná (po přihlášení) v horním menu „KNIHOVNA.V našem souborném katalogu najdeš všechna doposud archivovaná čísla TRAMP  zde>>>

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *