Tři čísla časopisu ROZRUCH – 6.ročník – 1943

Dnes archivované čísla časopisu ROZRUCH z roku 1943 pro detske-casopisy.cz  digitalizovali Nemo, Václav N. a Hozd. Všem patří veliký dík!

Tiráž časopisu mimo jiné uvádí: ROZRUCH. ROMÁNY VZRUŠENÉ CHVÍLE vycházejí čtrnáctidenně. Obdržíte je u všech knihkupců, v prodejnách novin, v trafikách a nádražních prodejnách. Cena sešitu K 2,80, Cena listu rozumí se franko tiskárna. Řídí a za redakci odpovídá Eduard Fiker. Tiskem Melantricha, akciové společnosti.   … Majitel a vydavatel Melantrich a.s. … Přispěvatelé ručí za reprodukční právo a autorisaci příspěvků. …“  Rozsah časopisu se během roku 1943 zmenšil z 36 na 32 stran (jen pro připomenutí – v 1.ročníku (1937-38) mělo každé číslo 52 stran). Díky tomu vypadly předchozí pestré pravidelné rubriky i poutavý obrázek v záhlaví románu. Vymizely i ilustrace uvnitř románu.

Redakci ROZRUCHU i v roce 1943 řídil Eduard Fiker (*1902  +1961) – dramatik, scénárista a překladatel z angličtiny. Je autorem devadesáti knih a jedním z hlavních představitelů detektivního žánru v české literatuře.

Pavel Janáček a Michal Jareš v rozsáhlé publikaci SVĚT RODOKAPSU – přinášejí velmi zajímavý vhled do zákulisí vydávání románových sešitových edic jako byl RODOKAPS či ROZRUCH. V článečcích z 28.4.2016 a 30.4.2016 jsem si dovolil citovat ze statě LITERÁRNÍ POVAHA ROMÁNOVÉHO SEŠITU.

Jako úlitba cenzuře musela být i v ROZRUCHU vyčleněna adekvátní část časopisu na propagandu. Fotostrana V BOJI ZA LEPŠÍ EVROPU ukazuje úspěchy německé armády.

V číslem, kde předchozí rubrika chyběla, byla vsunuta alespoň popagandistická půstrana, výrazně oddělená. Pro nezasvěcené čtenáře si neodpustím alespoň hodně stručnou informaci, že „vlasovci“ mají své nepominutelné zásluhy v květnových bojích o Prahu.

Na předposlední straně ROZRUCHU vycházela „kulturní“ rubrika.

Rubriky, které v ROZRUCHU v předchozích letech pravidelně vycházely postupně ubývaly (snižoval se rozsah stran čísla) a v roce 1943 se smrskly na barevnou titulní stranu, propagandistickou druhou stranu (i ta později v některýchčíslech chaběla), román prokládaný občasnými reklamami + na poslední straně SMÍCH ROZRUCHU.

Databazeknih.cz uvádí: „Časopis ROZRUCH vydávalo nakladatelství Melantrich od října 1937 do září 1944, kdy byla edice z úředního rozhodnutí zastavena v rámci mobilizace protektorátního hospodářství. V prvním a druhém roce byly sešity číslovány jen průběžně. Až poté redakce přistoupila k ročníkovému členění, každý svazek začal být označován číslem ročníku a v rámci něj pořadovým číslem ročníku. Průběžné číslování pokračovalo menším typem v závorce. Celkem vyšlo 283 svazků.“

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání časopisu ROZRUCH z roku 1943, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Stáhni si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) do svého tabletu, pc nebo notebooku archivované čísla časopisu ROZRUCH  – kliknutím na náhled strany:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *