Úplně první BIZONÍ VÍTR – 1.ročník – 1990

Dnešní čísla časopisu BIZONÍ VÍTR z roku 1990 pro detske-casopisy.cz digitalizoval Art – moc děkujeme!

V historicky prvním čísle časopisu československých woodcrafretů pro 42 letech píše Logan – M.Kupka: „Dočkali jsme se! Už se nám zdálo skoro utopií, že bychom mohli znovu někdy beze strachu šířit naše ideály a myšlenky. Celá dlouhá léta jsme zejména při práci s mládeží pečlivě zvažovali co si “můžeme dovoliti“ a co ne. A snili jsme o době, kdy budeme moci beztrestně veřejně vyhlašovat: „Toto jsou Setonovy názory na výchovu člověka a my vám je znovu předkládáme, abyste jimi žili, nebot je považujeme za dosud nepřekonané.“ Ten den nadešel. Znovu vane Bizoní vítr! Indiánům přinášel znamení, že se blíží bizoni. Rudochův sen o štěstí. Nám přináší zprávu, že jsme znovu svobodní a můžeme otevřeně pracovat. Znovu vane náš Bizoní vítr! …“

bizonni_vitr_(1990)_cislo_1_obrazek

O několik měsíců později, ve dvojčísle 3-4 píše redakce:

bizoni_vitr_1.rocnik_cislo_3-4_nazev_casopisu

I po čtvrtstoletí vychází časopis stále. Jen jako „spolkový časopis“ pod změněným názvem WOODCRAFT – čtvrtletník Ligy Lesní Moudrosti (LLM). I dnes se časopis hlásí k tomu, že navazuje na dlouholetou tradici časopisů jako byla VATRA (1922) a BIZONÍ VÍTR (1990).

bizonni_vitr_(1990)_cislo_1_obrazek2

První čísla BIZONÍHO VĚTRU z roku 1990 jsou sice neuměle sázená s mizerným tiskem, ale takhle začínala většina nových časopisů, která o sobě chtěla dát co nejdříve vědět. Jejich unikátnost spočívá v zaznamenání dnes už pozapomenutých událostí, z doby, kdy se Liga Lesní Moudrosti obnovovala – stačí jen číst tituly článků 1.čísla: Devět hlavních zásad,  Bizoní vítr znovu vane, E.T.Seton – Bizoní vítr, Obnovení Ligy aneb co tomu předcházelo, Seminář Život a dílo E.T.Setona a jeho odkaz dnešku, Návrh stanov Ligy lesní moudrosti, Poselství rudého muže, Ernest Thompson Seton –  Pozdrav k posluchačům Československého rozhlasu v Praze 1936, Totemová deska č.1, Woodcrafterský zákon, Zvadlo na ustavující sněm Ligy lesní moudrosti.

bizonni_vitr_(1990)_cislo_1_obrazek3

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění souvislostí kolem vydávání časopisu BIZONÍ VÍTR v roce 1990, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stran.

Stáhni si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) do svého tabletu, pc nebo notebooku archivované číslo časopisu BIZONÍ VÍTRA – kliknutím na náhled strany:

BIZONI_VITR_1.rocnik_(1990)_cislo_1

BIZONI_VITR_1.rocnik_(1990)_cislo_2

BIZONI_VITR_1.rocnik_(1990)_cislo_3-4

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *