TRAMP sice nepatří mezi typické dětské časopisy, ale protože jeho čtenáře i za první republiky bezpochyby tvořili dospívající mladí lidé (občas též titulovaní jako „zdivočelí skauti“) má v archivu na tomto webu své místo. Navíc spolu s dobovými časopisy JUNÁK a RODOKAPS může poskytnout zájemcům o seznámení se světem tehdejších mladých lidí, nezkreslený přehled o časopisech, které svým dílem pomohly vzniknout českému fenoménu nazvanému „tramping“.
Díky svolení TRAMPSKÉHO MAGAZÍNU budou na tomto webu archivovány všechny tři ročníky časopisu TRAMP vydané v letech 1929 až 1931. Všech 86 čísel prvorepublikového časopisu TRAMP o celkovém rozsahu 1300 stran!
Dnes je publikován archiv 1.ročníku – 19 čísel, která byla vydána v roce 1929.
Trampský magazín: „Tato víc jak osmdesát let stará vydání TRAMPA se postupem času dostala do trampských legend a pověstí a inspirovala k vydávání trampských časopisů v následujících desetiletích mnoho redakcí, ale opravdu jen málokterý tramp vlastní všechna čísla, v lepším případě přechovává pár ohmataných výtisků…
Zároveň se jedná o jedinečný dokument toho, jaký byl tramping našich předchůdců a vlastně i zakladatelů trampingu, jaké měli radosti i starosti, vypovídá o jejich nadšení, humoru, ale i o nesvornosti, hádkách a v pravý čas i o odhodlání se semknout, když šlo o něco důležitého – například při vyhlášení Kubátova proti trampského zákona, nebo při pomoci nezaměstnaným kamarádům a kamarádkám za Velké hospodářské krize…“
„Poděkování patří kamarádce Víle, která tyto výtisky Trampa zachránila před vyhozením do kontejneru a přinesla je do redakce s tím, že by se mohly hodit. Dále Mirkovi Svobodovi – Pískleti z občanského sdružení Exodus za pracné a nezištné oskenování a Šlápimu z T. O. Brdský dobráci za konečnou elektronickou úpravu Trampů.“
Z dnešního pohledu je tehdejší TRAMP trochu levicově orientován, ale to se dá v některých případech říct i o jiných titulech, které za hospodářské krize akcentovaly solidaritu, nelíbila se jim sociální nerovnost atd. Zmiňuju tuto skutečnost z toho důvodu, že o prvních ročnících časopisu TRAMP jsem si už před lety poznamenal zprávu (s neověřeného zdroje) „15.3.1929 – Družstvo trampů komunistů – vydalo své první číslo časopisu TRAMP … „ V článku z 21.4.2014 jsem byl upozorněn na to, že se tato informace nezakládá na pravdě.
Vydavatelem TRAMPU nebylo „Družstvo trampů komunistů“, ale Quido Langhans – jak dokládá tiráž časopisu (tady konkrétně z čísla 19, ale je totožná s tiráží v čísle 1).
K výše uvedené nepřesnosti možná přispívá i fakt, že 12., 14., 15. a 18.číslo TRAMPA bylo dotčeno cenzurou natolik, že se tím redakce pochlubila na zitulní straně „Po konfiskaci opravené vydání„. Ale začalo to asi už dříve, protože v 6.čísle musela redakce na titulní straně uveřejnit omluvu ve znění: „Prohlášení. Ke článku uveřejněném v časopise „Tramp“ dne ?.3.1929 pod nadpisem „Trampi. Fronta a syčáci“ prohlašujeme, že veškeré urážlivé výroky, týkající se Václava Augusty, redaktora v Praze, odvoláváme, omlouváme se, že k jejich uveřejnění došlo. REDAKCE„.
Redaktorem TRAMPA byl všestranný Karel Melíšek (* 1905 +1942), občasný herec, scénárista, muzikant a textař, tramp. Napsal asi 20 scénářů k českým filmům, stovky textů k písničkám a taky prý několik libret k operetám.
Stáhni si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) do svého tabletu, pc nebo notebooku archivované číslo časopisu TRAMP – kliknutím na náhled strany:
Trampy digitalizoval ze svých sbírek kamarád Řešetlák za pomoci TomSe a Dodýše.