11. 10. 2024

ÚTĚCHA – časopis československé mládeže v Rakousku – 7.ročník (1928-29)

Přidávám další ročník již 7. (1928-29) časopisu československé mládeže v Rakousku – ÚTĚCHA. Většina základních informací o tomto časopise je popsáno v předchozích čtyřech ročnících https://detske-casopisy.cz/utecha-3-rocnik-1924-25/ . Stále vycházel ve školním roce, 10 čísel. Počet stránek byl 8, pouze v čísle 8 a 10 bylo stránek 12. Redaktory byli Milada Kalinová a Antonín Machát.

Milada Kalinová, skutečné jméno Anna Dvořáková narozena 3. 6. 1890 v Kosově Hoře u Sedlčan. Učitelka, spisovatelka, básnířka, překladatelka, autorka divadelních her, redaktorka časopisu Útěcha. Působila ve Vídni. Rodiče Anny byli Josef Dvořák, učitel v Kosové Hoře 40 a Antonie Dvořáková-Škvorecká ze Sedlčan. Měla sourozence Boženu Soukupovou-Dvořákovou (25. 7. 1881), Oldřicha Dvořáka (1882–1882) a Vlastu Dvořákovou (1883–1885).

Anna Dvořáková byla odborná učitelka, od roku 1921 působila na českých školách ve Vídni. Publikovala básně, dramata, spisy a překlady z němčiny, byla autorkou učebnic. Redigovala časopis pro mládež Útěcha a přispívala do všech českých vídeňských časopisů. Ve Vídni VI, bydlela na adrese Mollardgasse 40/17. Vídeň opustila na jaře 1941, donucena okolnostmi, spolu s dalšími českými učiteli. Fotografie není k dispozici.

Vídeňské noviny ze dne 13. 5. 1941 napsaly.

Spisovatelka odešla  z Vídně. Okolnostmi nucena, odešla před nedávnem z Vídně s řadou místních učitelů i Anna Dvořáková (spisovatelským jménem Milada Kalinová). Její mimořádné činnosti literární a práci v naší menšině věnoval Ota Manoušek v revui „Dunaj“ článek, jímž zhodnotil význam této plodné spisovatelky české. „Vídeňská lidová knihovna“ shrnula článek ve vkusnou knížku a doplnila fotografii  odcházející spisovatelky, která byla v naší menšině i u žactva velice oblíbena, Knížka stojí pouze 50 feniků a zasílá Lidová knihtiskárna anebo přinesou ji roznášečky.

O minulosti města Vídeň, jeho osobnostech i památkách, se dovídali čtenáři na pokračování ve vyprávění „Z dějin města Vídně“, od Saši Rouštecké.

Vlastním jménem Vlastimila Karlasová (19. února 1899 České Budějovice29. května 1939 Brno), rozená Hrdinová, byla česká novinářka, spisovatelka a překladatelka, píšící pod pseudonymem Saša Rouštecká. Rodiči Vlastimily byli Vít Hrdina, jeden z dirigentů (ředitelů) českobudějovické filiálky Živnostenské banky, a jeho manželka Anna, rozená Nečasová. Vlastimila Hrdinová působila jako pracovnice české menšiny ve Vídni, kde její otec pracoval v tamní pobočce Živnostenské banky, od roku 1909 ve vrcholných pozicích.] Psala povídky, fejetony a překlady pro časopisy/noviny: Útěcha (pro děti), Nové síly, Vídeňské Dělnické listy, Dunaj, Právo lidu, Americké Dělnické listy a Ročenky, Nová doba, Ženské noviny, Kmen.

Zajímavosti ze světa přinášel sloupek „Okénko do světa“. Zajímavostí je počet časopisů, které vycházely v letech 1918 a 1928.

Rubrika „Kdo to ví“ seznamovala čtenáře s různými osobnostmi, památkami, přírodními úkazy, obyvateli různých zemí, vynálezy, zajímavými zvířaty atd.

V tomto ročníku bylo hodně básniček  i delších veršovaných pohádek, např. O popelce, Královně Dagmar a řadě dalších. Nechyběly pohádky, povídky a příběhy z cizích zemí.

Nezapomínalo se na české významné dny, tak i české osobnosti. Bylo vzpomenuto jak T. G. Masaryka, tak na výročí 28. října.

Zadní stránka Útěchy patřila luštitelům různých druhů hádanek.

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání časopisu ÚTĚCHA z roku 1928-29 prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Přečti si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) na svém tabletu, pc nebo notebooku archivovaná čísla časopisu ÚTĚCHA – kliknutím na náhled strany:

(Zdroj: damro)

Samostatná stránka s odkazy na všechna čísla a tituly časopisů i kreslených seriálů ke čtení (bez náhledů na titulní strany) je viditelná (po přihlášení) v horním menu „KNIHOVNA„. V našem souborném katalogu najdeš všechna doposud archivovaná čísla časopisu ÚTĚCHA zde >>>

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *