VANDR – 01. ročník – 1992

Dnes archivované číslo časopisu VANDR z roku 1992 pro detske-casopisy.cz  digitalizoval Johnki – mimo jiné autor titulní strany tohoto časopisu : -)  Veliký dík!

Ti, kteří se trochu orientují v časopisech, které začaly znovu vycházet „po revoluci“, ví že začátkem roku 1990 Zdeněk Vašíček – Ďáblík tak trochu předběhl trampské psavce a začal vydávat „svého“ TRAMPA. O obsahu trampského časopisu měla jinou představu renesanční osobnost Iva Synáková – Tapi, která (spolu s ostatními psavci) s cca půlročním zpožděním rozjela trampský časopis podle svých představ a na jiné úrovni. VANDR se sice dočkal vydání jen několika čísel, přesto patří k tomu lepšímu. Proto jsem neskutečně rád, že se na detske-casopisy.cz podařilo archivovat zatím alespoň tato tři čísla z let 1990 (1991) a 1992.

VANDR – TRAMPSKÝ ČASOPIS začal vycházet v půli roku 1990. Do konce téhož roku byla naplánována další 2 čísla, ale vyšlo jen jedno. Šéfredaktorka Tapi o tom píše:

„Vandr se po vydání dvou čísel (O a 1) musel odmlčet. Jak by to dříve za časů totality znělo hrdě a jaké uznání, obdiv a sympatie by to vyvolalo! Dnešní doba je přízemně prozaická: bylo to pro peníze. Ne že bych očekávala, že na VANDRU vydělám, ale to, že jsem najednou dlužila víc peněz než jsem kdy předtím viděla pohromadě, mi prostě zabránilo pokračovat. Vracení předplatného se nekonalo, nebylo z čeho. Nemohla jsem si dovolit ani pár stovek na vysvětlující dopisy. Vlastně až teď se předplatitelé dočkali protihodnoty za své deseti- a dvacetikoruny v podobě nových čísel.
Jak to, že tedy Vandr znovu vychází? Řekněme, že mi otrnulo. Dluhy byly víceméně zaplacené …“

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání časopisu VANDR v roce 1992, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Kliknutím na obálku si stáhneš (jako registrovaný přispěvatel tohoto webu) všechny strany časopisu VANDR uložené do jednoho souboru PDF. V tomto souboru lze i relativně spolehlivě vyhledávat dle textu:

Samostatná stránka s odkazy na všechna čísla a tituly časopisů i kreslených seriálů ke čtení (bez náhledů na titulní strany) je viditelná (po přihlášení) v horním menu „KNIHOVNA.V našem souborném katalogu najdeš všechna doposud archivovaná čísla VANDR zde >>>

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *