Navazuji na stránku https://detske-casopisy.cz/vlasta-47-rocnik-1993-komiks-bratrstvo-patentniho-klice/
Wikipedie uvádí:
Současný časopis Vlasta založila v lednu roku 1947 dr. Milada Horáková, poslankyně a právnička, se svými spolupracovnicemi z Rady čs. žen, jíž byla předsedkyní. Jméno časopisu bylo zvoleno podle mytologické bojovnice Vlasty, vůdkyně vzbouřených dívek v tzv. dívčí válce, v němž je obsažen i (tehdy v poválečném období hluboce procítěný) výraz vlast. První šéfredaktorkou byla spisovatelka Nina Bonhardová. Vlasta se rychle stala oblíbeným ženským periodikem – náklad v prvním roce činil úctyhodných 100 000 výtisků.
Časopis si předsevzal být nejen zdrojem zábavy, ale i informací a osvěty. Vedle sebe se zde pravidelně objevovaly móda, zdravá výživa, dopisy a otázky čtenářek, povídky či básně, informace o nových filmech. Pro děti měla Vlasta přílohu Sluníčko sedmitečné. Zprvu byla na polovině stránky a od druhého ročníku dětem byla věnována celá stránka. Sídlo redakce bylo zpočátku v podkroví budovy Melantrichu na Václavském náměstí, v následujícím roce se přestěhovala do paláce Dunaj na Národní třídě, kde však z důvodu nedbalosti vypukl požár. Kromě vybavení všech tří místností zničil také do tisku kompletně připravené číslo. Po krátkém provizorním období našla redakce sídlo v pasáži Práce v Jindřišské ulici, poté postupně v ulicích Žitné, Malé Štěpánské a nakonec od roku 2005 v ulici Lomnického, kde sídlí dodnes.
Časopis Vlasta 1. a 2. ročník jsem získal z Moravské digitální knihovny.
V prvním čísle 1. ročníku uveřejnil školák Ivan výzvu pro děti, aby se přihlásily do Spolku sluníčka sedmitečného. Členem Spolku sluníčka sedmitečného se mohl stát každý, kdo chce poctivě pracovat a pomáhat, kde je třeba. Přihlásilo se během měsíce mnoho dětí. Ve spolku převládali chlapci, ale postupně přibývaly také děvčata.
A Ivan, později i s Božkou, provázel děti celým prvním i druhým ročníkem.
Obsah stránky tvořily krátké povídky, pohádky a básničky. Nechyběly ani hádanky, křížovky a různé soutěže.
V prvním ročníku byly děti vyzvány, aby sami navrhovali hesla na každý týden. Tato akce ale vydržela jen do 34 čísla tohoto ročníku.
S nástupem komunistického režimu se tvář Vlasty poněkud změnila, časopis se stal orgánem Československého svazu žen a byl do jisté míry zpolitizován; časopis byl „obohacen“ o stránky věnované dobovým politickým projevům. Oblíbené rubriky nicméně nezmizely, zákonitě však reagovaly na politickou realitu života. Vlasta zůstala jediným periodikem určeným pro ženské čtenářky a jako taková dosahovala neuvěřitelného nákladu až 840 000 výtisků. Pro děti byla určená stránka Vlastička dětem. Po revoluci v roce 1989 přestala být Vlasta jediným týdeníkem pro ženy v České republice, na trhu se objevila řada časopisů, které jí konkurují. Přesto si stále udržuje pozici nejčtenějšího týdeníku pro ženy, nepochybně díky vysoké profesionální úrovni jak obsahu, tak formy. Stránka pro děti z časopisu postupně mizela.
Bližší informace o časopisu Vlasta získáte na webu:
Redakce Vlasty v 28. ročníku uvedla v prvním čísle, co budou chlapci a děvčata číst v tomto ročníku na své stránce Vlastička dětem.
Komiks Vlastička a děda detektiv. Kreslil Rudolf Štorkán a text psal Michal Novotný.
Zajímavou kolonkou byla rubrika U telefonu. Zde se čtenáři setkávali s chlapci a děvčaty, kteří dokázali něco v oblasti kultury, sportu., i v dalších zajímavých oborech.
Ročník není kompletní, více čísel doma nemám, tak jako obvykle, snad se najdou někteří, co mohou doplnit chybějící čísla.
Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání časopisu VLASTA z roku 1647,1948 a 1974, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.
Přečti si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) na svém tabletu, pc nebo notebooku archivovaná čísla časopisu VLASTA – kliknutím na náhled strany:
- VLASTA SLUNÍČKO SEDMITEČNÉ 01.ročník (1947)
- VLASTA SLUNÍČKO SEDMITEČNÉ 02.ročník (1948)
- VLASTA VLASTIČKA 28.ročník (1974)
(Zdroj: Moravská digitální knihovna; damro)
Samostatná stránka s odkazy na všechna čísla a tituly časopisů i kreslených seriálů ke čtení (bez náhledů na titulní strany) je viditelná (po přihlášení) v horním menu „KNIHOVNA„. V našem souborném katalogu najdeš všechna doposud archivovaná čísla časopisu VLASTA zde >>>