VLASTIVĚDNÁ BESÍDKA MLÁDEŽE 25.ročník-1947-48

Dnes archivovaná čísla časopisu VLASTIVĚDNÁ BESÍDKA MLÁDEŽE z roku 1947-48 pro detske-casopisy.cz  digitalizoval NELL1967. Veliký dík!

• ZÁHORSKÁ KRONIKA vycházela v letech 1891–1911 a 1925–1950 (s přestávkou 1941–1946). Zakladatelem byl P. František Přikryl, tehdy kaplan v Soběchlebech – vydal celkem šest svazků, jejichž obsah je tvořen především místními pověstmi. V roce 1911 redigoval ZK paršovický farář P. Antonín Sehnal. Po delší odmlce obnovil periodikum učitel v Dolním Újezdě Antonín Fröhlich (od roku 1946 užíval příjmení Frel). Po druhé světové válce se vydavatelem stala Okresní osvětová rada v Hranicích, ale Antonín Frel zůstal redaktorem. Jeho přičiněním se ZK stala zajímavým vlastivědným periodikem s převahou historických článků. Obsah je dodnes zajímavý pro zájemce o regionální vlastivědu.
• Původní vymezení Záhoří (mapka v ZK I/4) se postupně rozrostlo na oblast kolem obcí Lipník nad Bečvou, Drahotuše, Hranice, Valašské Meziříčí, Všechovice, Bystřice pod Hostýnem, Dřevohostice a Přerov.

• Tento soubor skenů by nemohl vzniknout bez fondů olomouckého pracoviště Zemského archivu v Opavě, knihovny Anny Šádkové a Vědecké knihovny v Olomouci. A také by nevznikl bez pochopení a podpory Zdeňka Eliáše (který mi několik ročníků ZK věnoval), Hany Svobodové z hranického Městského muzea a galerie, Karla Müllera, Stanislavy Kovářové a Jana Štěpána z olomouckého pracoviště Zemského archivu v Opavě, Vladimíra Kláska a Evy Zbořilové z Vědecké knihovny v Olomouci, Františka Hýbla z Muzea Komenského v Přerově, Michaely Kokojanové z Muzea Prostějovska v Prostějově, Milana Králika z Hranic a Boženy Musilové z Městské knihovny Lipník nad Bečvou. Děkuji!
• Pro přesnost dodáváme, že se zvlášť stránkovanými přílohami se lze setkat i samostatně (s vlastní obálkou) a že několik studií vyšlo také ve zvláštním otisku, přičemž text byl někdy upravován a obrazové přílohy doplňovány.
• V roce 2019 bylo zahájeno vydávání stejnojmenného titulu s podtitulem Vlastivědný časopis pro obyvatele, obce a regiony Záhoří a Moravské brány / Lipenska, Pobečví, Hostýnska, Moštěnky, Holešovska, Hranicka a Kelečska, vydavatelem je Středomoravská agentura rozvoje venkova, o. p. s. Pro zajímavost připojujeme i tato čísla. Srovnání staré a nové ZK je v mnoha směrech zajímavé.
• Jiří J. K. Nebeský

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání časopisu VLASTIVĚDNÁ BESÍDKA MLÁDEŽE z roku 1947-48, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Přečti si (jako registrovaný přispěvatel tohoto webu) na svém tabletu, pc nebo notebooku archivovaná čísla časopisu VLASTIVĚDNÁ BESÍDKA MLÁDEŽE – kliknutím na náhled strany

Samostatná stránka s odkazy na všechna čísla a tituly časopisů i kreslených seriálů ke čtení (bez náhledů na titulní strany) je viditelná (po přihlášení) v horním menu „KNIHOVNA.V našem souborném katalogu najdeš všechna doposud archivovaná čísla časopisu VLASTIVĚDNÁ BESÍDKA MLÁDEŽE zde >>>

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *