VLAŠTOVIČKA – 8.ročník – 1948-49

8.ročník časopisu Vlaštovička upravil SatokVeliký dík!

Tento ročník se v mnohém změnil. Časopis byl stále čtnáctideníkem. Tak jak se situace změnila na politické scéně, tak také Vlaštovička se musela přizpůsobovat této době. I když redakce v posledním čísle avizovala, že další ročník vyjde po prázdninách, tak toto byl poslední ročník.

V prvním čísle seznámila čtenáře s náplní tohoto ročníku.

V každém čísle upozorňovala redakce na materiál, jaký bude obsahovat příští číslo a bude v souladu s osnovami ve vyučování.

Na pokračování vycházel příběh o Veršovníčkovi, Malovánkovi a Zpívalce jehož autorem a také ilustrátorem byl Jaroslav Lukeš. Narozen 6.1.1910 v Litvínově, zemřel 11.3.1993 v Brně. Profesor průmyslové školy, autor loutkových her, ilustrátor dětských knih. Příběh vyprávěl o třech dětech narozených ve třech vesnických rodinách ve stejné době. Tři rodiny chtěli mít děti, které by byly něčím vyjímečným,aby jim sousedé říkali: „Vy máte vyjímečné dítě“. Když se jim potom narodili dva kluci a jedna holka byli rodiče rádi až do doby kdy měly děti mluvit. Oni ale nikdy normálně nemluvily. Chlapci, z nichž Veršovníček odpovídal stále ve verších a druhý Malovánek stále jen maloval. Dívka Zpívalka pro změnu zase zpívala. Sousedé sice jim říkali, že mají vyjímečné děti, ale rodiče byli nešťastní. Ve škole se kluci i dívka vyhýbali spolužákům, protože pro ně byli nějací divní. Spolužáci se jim posmívali. Tak si řekli, že je děti nemají rádi a rozhodli se odejít. Cestou potkali cirkus, se kterým začali putovat. Se svými vlastnostmi pak v cirkuse vystupovali. Až dojeli do vesnice. Tam hospodáři sháněli pomocníky na sklizeň řepy. Cirkusáci jim pomohli řepu sklidit. Pak pomohli ještě ve městě v továrně. Děti ale najednou onemocněly. Když je paní principálova vykurýrovala, tak najednou začali všichni tři normálně pěkně česky mluvit. Tak se rozhodli, že pojedou domů k rodičům.

Tento ročník se čím dál více politizoval. Ukazoval dětem život v Sovětském svazu a připomínal jeho různá výročí. Z domácích událostí připomínal dětem pětiletý plán na obnovu republiky. Prostor byl věnován i úderkám ve školách.

Prostřední dvoustrana, vždy v lichém čísle, byla věnována jednomu měsíci, obsahovala povídku nebo výňatek z románu . Obrázky, které nakreslila Alena Ladová, se vztahovaly ke zvykům v daném měsíci.

Nechyběly ani pohádky, povídky a příběhy, básničky, které byly vždy hlavním obsahem pro čtenáře. Psala sem řada českých autorů . Vlaštovička se musela ovšem hodně orientovat na zveřejňování sovětské literatury.

Zajímavou stránkou byl kreslený obrázek – Vlastivědný náčrt. Trochu připomínal vpředovskou obrazovou školu.

A nechyběly pravidelné rubriky Kutilové do práce, Vzpomínáme, Naše zprávy, různé soutěže a hádanky,krátké kreslené příběhy, a Mirek s Věrkou ve své rubrice Milá děcka, chlapci i děvčata.

Na závěr školního roku se redakce Vlaštovičky se rozloučila s dětmi na prázdninové dva měsíce. Psala, že se zase po skončení prázdnin, opět sejdou nad stránkami časopisu. První číslo vytisknou již v srpnu, aby na své čtenáře již čekalo na školních lavicích. To se však již nestalo. Vlaštovička přestala vycházet, tak jako řada dalších časopisů, vycházejících před rokem 1948.

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání časopisu VLAŠTOVIČKA z roku 1948-49, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Přečti si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) na svém tabletu, pc nebo notebooku archivovaná čísla časopisu VLAŠTOVIČKA – kliknutím na náhled strany:

Samostatná stránka s odkazy na všechna čísla a tituly časopisů i kreslených seriálů ke čtení (bez náhledů na titulní strany) je viditelná (po přihlášení) v horním menu „KNIHOVNA„. V našem souborném katalogu najdeš všechna doposud archivovaná čísla časopisu VLAŠTOVIČKA zde >>>

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *