VOLÁNÍ DIVOČINY z časopisu SIGNÁL – 1965

Dnes archivovaný „komiks“ VOLÁNÍ DIVOČINY z časopisu SIGNÁL roku 1965 pro detske-casopisy.cz  digitalizoval Nemo. Veliký dík! Mezi tištěná periodika, která v 70. a 80. letech 20. století vydávalo Federální ministerstvo vnitra ČSSR (FMV) patřily mimo časopisu SIGNÁL i BEZPEČNOST a POHRANIČNÍK – STRÁŽ VLASTI včetně jejich magazínů.

Tomáš Malínek – v SECURITAS IMPERII: časopisu pro studium moderních diktatur, ve stati „Časopisy Federálního ministerstva vnitra ČSSR v období tzv. normalizace“ píše:

„Týdeník SIGNÁL patřil ve své době k nejpopulárnějším časopisům pro mládež. Kromě textů, které popularizovaly činnost státobezpečnostních složek, přinášel také články věnované sportu, kultuře nebo motorismu. Bezpečnost po celou dobu své existence naopak zůstávala spíše resortním časopisem určeným především příslušníkům Sboru národní bezpečnosti (SNB). Redakce obou časopisů byly převedeny do působnosti FMV na počátku 70. let poté, co v nich proběhly hluboké personální čistky spojené s počátkem tzv. normalizace. Čtrnáctideník Pohraničník – Stráž vlasti vznikl v roce 1979 a byl primárně určen příslušníkům Pohraniční stráže, pionýrům a obyvatelstvu příhraničních regionů. Adaptace těchto časopisů na porevoluční společenské poměry se nezdařila. Bezpečnost a Pohraničník – Stráž vlasti zanikly již v roce 1990. Poslední číslo Signálu vyšlo v roce 1994. Přílohové čtení Signálu, jehož obsah tvořily hlavně detektivní povídky, si naopak udrželo přízeň čtenářů i po roce 1989 a v modifikované podobě vychází dodnes. Magazíny B‑Bezpečnost a Stop hranice, jejichž hlavním úkolem byla popularizace činnosti SNB, respektive Pohraniční stráže, naopak zanikly společně se svými „mateřskými“ časopisy již v roce 1990.“

Paradoxem je, že SIGNAL se jmenoval i propagandistický časopis Wehrmachtu. Byl to německý velkoformátový časopis s reportážemi, barevnými i černobílými fotografiemi a kresbami v období 2. světové války. Dokumentoval život ve válečném Německu, v zázemí, na bojištích, v letectvu i válečném námořnictvu.

První číslo našeho časopisu SIGNÁL vyšlo 7. ledna 1965. Časopis plnil czkci ústředního orgánu Svazu pro spolupráci s armádou. Tuto úlohu přitom zastával od roku 1953 do roku 1964 jiný titul – OBRÁNCE VLASTI. Důvodů pro jeho zánik, respektive pro obsahovou i formální proměnu a změnu názvu na časopis SIGNÁL, byla zejména vysoká ztrátovost časopisu a trvale stagnující prodaný náklad.

Michal Janovský ve své Diplomové práci z roku 2006 „ČASOPIS SIGNÁL V LETECH 1965 – 1974“ píše:

„Třetím nejčastějším tématem materiálů na tomto místě byl komiks (5,3%). Ten se pravidelně objevoval v časopise Signál od doby jeho založení až do roku 1969. Námětem komiksu byly v naprosté většině případů dobrodružné příběhy. Za všechny jmenujme Volání divočiny z roku 1965, nebo Markétu na stopě z téhož roku. V letech 1970 a 1971 komiks ze Signálu zmizel, v roce následujícím pak sice prožil určitou renesanci, avšak od roku 1973 znovu mizí, tentokrát definitivně. ..

… Komiks – komiks byl součástí Signálu v letech 1965 – 1969, pak ještě v roce 1972. Tématemkomiksu byly dobrodružné příběhy. Ať už se jednalo o Volání divočiny nebo o Svazarmovce na Měsíci. Autoři komiksů se různili, přičemž šlo obvykle o autorské dvojice (např. Čepelák – Perman). Umisťován byl komiks buď na strany 10 – 11 nebo na strany 14-15.“

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání archivovaného „komiksu“ VOLÁNÍ DIVOČINY z časopisu SIGNÁL z roku 1965, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Přečti si (jako registrovaný přispěvatel tohoto webu) na svém tabletu, pc nebo notebooku archivovaná čísla časopisu SIGNÁL – kliknutím na náhled strany:

Samostatná stránka s odkazy na všechna čísla a tituly časopisů i kreslených seriálů ke čtení (bez náhledů na titulní strany) je viditelná (po přihlášení) v horním menu „KNIHOVNA.V našem souborném katalogu najdeš další samostatné komiksy poskládané z časopisů zde >>>

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *