Všechna čísla časopisu TRAMP – 14.ročník – 1997

Dnes archivované čísla časopisu TRAMP z roku 1997 pro detske-casopisy.cz  digitalizoval  Ladislav Ď. Veliký dík!

Z tiráže TRAMPA lze vyčíst, že jej vydává Zdeněk Vašíček – vydavatel na adrese: K lesu 8/65, 71100 Ostrava-Heřmanice. Šéfredaktorem byl sám vydavatel Zdeněk Vašíček. Časopis TRAMP vycházel podle kalendářního roku a byl měsíčníkem s rozsahem 32 stran (včetně přílohy – románu na pokračování). Cena výtisku 20,- Kč.

Pro zajímavost a srovnání jak se časopis TRAMP (i trampské „hnutí“) vyvíjel(o) v čase, doporučuju  se podívat na článeček z 28.8.2014, kde jsme archivovali 1.ročník z roku 1929, pak třeba článeček z 3.3.2014, kde jsme archivovali 3.ročník z roku 1968 a třeba i  článeček z 10.3.2014, kde jsme archivovali 7.ročník TRAMPA z roku 1990, …. Viděno prizmatem dneční doby byl prvorepublikový TRAMP až brutálně levicový, o pár desítek let z tohoto opojení vystřízlivěl.

TRAMP byl časopisem zaměřeným na čtenářskou skupinu s velmi širokým věkovým rozptylem (od tenagerů po seniory) i větším zájmovým rozpětím (trampové, skauti, turisté, woodcrafteři, festivaloví „trampové, ….).  V dnes archivovaných číslech jsem dohledal třeba článeček nyní úspěšného plzeňského advokáta, který popisuje CESTU K SOVÍ JESKYNI:

Povídky rodokapsového ražení byly nedílnou součástí časopis TRAMP:

Hudba patří k trampingu „jako k velbloudovi hrb“ (jak by řekli klasikové Š+G). Rubrika KRÁTKÁ LEKCE COUNTRY MUSIC mapovala i české kapely.

Pravidelná stránka Z LESNÍCH TIŠIN publikovala mix původní poesie, kreseb i fotografií.

TRAMP vsadil na model starých časopisů pro mládež (např. MLADÝ HLASATEL) a otiskoval román na pokračování.

Stránka ZPRÁVY Z OSAD se snažila publikovat aktuální informace z trampského prostředí.

Rubrika SVITEK BŘEZOVÉ KŮRY si vypůjčila název z klasického woodcrafterského díla Ernesta Thompsona Setona. Kromě tradičních témat (TÁBOŘÍME V ZIMĚ  – STÁLÁ OBYDLÍ) se snažila přinášet i modernější příbuzná témata (ZÁHADNÉ PŮSOBENÍ VITAMÍNU C, …).

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání časopisu TRAMP z roku 1997, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Stáhni si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) do svého tabletu, pc nebo notebooku archivované čísla časopisu TRAMP  – kliknutím na náhled strany:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *