VTM – 20.ročník – 1966

Dnes archivovaná čísla časopisu VTM z roku 1966 pro detske-casopisy.cz digitalizoval Štefan. Veliký dík!

V tiráži časopisu možno číst: Vedoucí redaktor: JIŘÍ TÁBORSKÝ Redakční rada: Inž. Zd. Bartoš, dr. J. Bouška, J. Holub, B. Hříbek, inž. J. Jelen, J. Kleibl, inž. Zd. Křečan, inž. Fr. Lazecký, J. Malý, inž. Vl. Maroušek, inž. Zd. Odehnal., inž. R. Ruffer, J. Smola, J. Šulc, inž. J. Tůma, inž. A. Vacek, A. Vaněk. Redakční kolektiv: dr. Josef Dóša, Rudolf Čechura, Luděk Lehký, Lev Spáčal, Oldřich Šmejkal. Grafická úprava Miroslav Tvrdík. Naši zahraniční korespondenti: Moskva: V. Zacharčenko, V. Pekelis – Varšava: Z. Przirowski – Berlín: H. Kroczek – Sofia : M. Marinov – Bělehrad: D. Stefanovič. Věda a technika mládeži – čtrnáctideník vydává ÚV ČSM v Mladé frontě. Cena výtisku 2 Kčs, předplatné na rok 52 Kčs, na půl roku 26 Kčs ….“

Ač se VĚDA A TECHNIKA MLÁDEŽI presentoval jako primárně technicky zaměřený časopis, své místo zde měly i obecně praktické návody typu UVAŽ BRÁŠKOVI KRAVATU!

I v roce 1966 bylo možno v tehdejším Československu omezeně koupit vybraný zahraniční časopis – zde propagace na časopis PIF:

Autor povídky POSLEDNÍ PŘÍPAD SHERLOCKA HOLMESE Rudolf Čechura (*1931  +2014) byl redaktorem VTM jedenáct let (v roce 1973 musel po opakovaném udání, že si dovolil přirovnávat komunistickou stranu ke krávě a tím ji zneuctil – viz  článek „Pazákony“ v čísle 11/68).  Dva roky po publikování povídky POSLEDNÍ PŘÍPAD … časopise VTM se jako vůbec první Čech (a jediný obyvatel ze všech zemí za železnou oponou) stal členem „The Sherlock Holmes Society of London“.

Čas od času se v časopisech pro mládež objevovala „propagace jiného“ časopisu:

V předchozích ročnících vycházely ve VTM rubriky ŠKOLA HRY NA FOUKACÍ HARMONIKU, MALÉ KURSY LYŽOVÁNÍ, …. Ve 20.ročníku začal v 15. čísle vycházet KURS ZÁLESÁCKÉHO STOPOVÁNÍ – není bez zajímavosti, že je pod ní jako spoluautor podepsán Jaroslav Foglar, který se mohl opět v časopisech objevovat. Na titulní stránce 15. čísla je dokonce informace „… jehož pověstná kniha „Hoši od Bobří řeky“ vychází právě letos o prázdninách v nakladatelství Mladá Fronta „.

„… Před 33 roky neznal televizor, laser, nelétal v družici kolem země­koule; SSSR byla jediná země, kde padl kapitalismus; na bojišti zůstaly také —bohužel — milióny obětí. Dovede si vůbec nikdo představit, zodpovědět, co přinese příštích 33 let? …“  Tak redakce VTM v roce 1966 uváděla odpovědi čtyř studentů ze čtyř různých fakult – tématu bylo věnováno 5 stran (903-907):

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání časopisu VTM z roku 1966, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Stáhni si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) do svého tabletu, pc nebo notebooku archivovaná čísla časopisu VTM – kliknutím na náhled strany:

 

 

Samostatná stránka s odkazy na všechna čísla a tituly časopisů i kreslených seriálů ke stažení (bez náhledů na titulní strany) je viditelná (po přihlášení) v horním menu „STÁHNOUT„.

V našem souborném katalogu najdeš všechna doposud archivovaná čísla VTM zde >>>

2 thoughts on “VTM – 20.ročník – 1966

  1. Dobrý den, mám dotaz zda lze prohlédnout kompletní číslo časopisu bez registrace. Nemám vhodné časopisy ke skenování, respektive mám časopisy, které už zde jsou. A hlavně nemám skener, tedy technicky nejsem schopen odeslat skeny. Mám zájem o VTM ročníku 1966, číslo 25, kvůli kresbám Pavla Huška.
    Děkuji za odpověď.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *